Zadzwoń
|
Mój prąd 4.0 w pierwszym kwartale 2022 r. październik 29, 2021

Czwarta edycja programu „Mój prąd” promującego fotowoltaikę wystartuje w I kwartale 2022 r. – zapowiedział 22 października resort klimatu i środowiska. Planowany budżet na najnowszą odsłonę akcji to 1 mld złotych.

 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że celem nowej odsłony programu „Mój prąd” będzie m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co spowoduje wzrost udziału OZE w miksie energetycznym. Poinformował również, że „Mój prąd 4.0 umożliwi także magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych oraz magazynowanie ciepła/chłodu. Zwiększona zostanie też efektywność zarządzania wyprodukowaną energia elektryczną. Co istotne nowa odsłona programu pozwoli również na rozwój elektromobilności poprzez dofinansowywanie zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych”.

 

Nowy program, w nowej wersji skierowany będzie do osób fizycznych mających zawartą kompleksową umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Ponadto zapewniono, że wnioski nadal będzie łatwe w złożeniu.

 

Warto przypomnieć, że od początku 2022 r. przestać ma obowiązywać obecny system rozliczania prosumentów. Po zmianie przepisów mikroproducenci prądu wchodzący na rynek otrzymają możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, a jeżeli będą jej potrzebować, będą zmuszeni za nią zapłacić.

 

By móc korzystać przez najbliższe 15 lat z obecnego systemu rozliczania energii, należy stać się prosumentem do końca 2021 r.

Do góry