Zadzwoń
|
Na drodze uważaj na… liście! listopad 8, 2018

Z czym kojarzy nam się złota polska jesień? Oczywiście z niezwykle kolorowymi liśćmi, które z dnia na dzień coraz bardziej obficie opadają z drzew. I właśnie na to – wbrew pozorom – trzeba uważać. Dlaczego? Bo liście mogą stać się przyczyną zagrożenia na drodze.

Na mokrych liściach samochód łatwo traci przyczepność, a poza tym mogą one przykrywać dziury czy nierówności, a nawet – w skrajnych przypadkach – uszkodzić lakier.

Leżące na jezdni mokre, jesienne liście tworzą bardzo śliską powłokę, którą bez trudu porównać można z warstwą lodu – bowiem podobnie jak ona, powoduje utratę przyczepności. Niewielu kierowców o tym wie, ale w takich warunkach bardzo łatwo wpaść w poślizg, a co za tym idzie – stracić kontrolę nad pojazdem. Jeżeli więc dostrzegamy, że jezdnia pokryta jest liśćmi, unikajmy gwałtownego hamowania i zredukujmy prędkość.

Warto również zaznaczyć, że spadające z drzew liście mogą nie tylko wpłynąć na przyczepność auta, ale także zasłonić znaki poziomie czy nierówności znajdujące się na drodze. Jest to szczególnie niebezpiecznie nocą lub w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła czy deszcz. W takich sytuacjach musimy więc zachować szczególną ostrożność.

Nadmieńmy, że w pewnych warunkach liście mogą też uszkodzić lakier. Dzieje się to między innymi wtedy, gdy auto zostawiamy na odsłoniętym parkingu, a na jego masce czy dachu zbierają się spadające z drzew liście i nie są one regularnie usuwane. Wówczas – podczas rozkładu – liście uwalniają kwasy, które negatywnie wpływają na lakier. Ponadto, mogą się one również dostać np. do układu wentylacyjnego, gdzie stają się doskonałą pożywką dla różnego rodzaju bakterii. Aby zapobiec takim sytuacjom, podczas jesieni powinniśmy przed każdą podróżą oczyścić pojazd z liści. Jeżeli planujemy dłuższy postój, wybierzmy garaż, a gdy nie ma takiej możliwości, przynajmniej nie parkujmy auta pod drzewami.

Źródło: motofakty.pl

Do góry