Zadzwoń
|
Nadchodzą upały. Jak je przetrwać? lipiec 20, 2017

Najnowsze prognozy mówią, że wkrótce w naszym kraju pogoda ulegnie dość radykalnej zmianie. Gorące, afrykańskie powietrze wkroczy do Polski, przez co temperatury wzrosną nawet do 33 stopni Celsjusza – to z kolei może powodować zagrożenie zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia.

Upał jest wówczas, gdy temperatura przy powierzchni ziemi wynosi lub przekracza 30 stopni Celsjusza. Wbrew powszechnie panującej opinii, w ciągu dnia najgoręcej jest pomiędzy godziną 15 a 18, a nie w południe.

Wraz z wysokimi temperaturami pojawia się ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Najgorszą przypadłością powiązaną z upałem jest udar – cieplny lub słoneczny. Jest on bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Jakie są jego objawy? Przede wszystkim zmęczenie, bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, a także drgawki i przyspieszenie oddechu.

Wysoka temperatura może również zaburzyć funkcjonowanie układu nerwowego. Możliwe jest wówczas odczuwanie ospałości, zdenerwowania czy spadek koncentracji. Należy pamiętać, iż upał jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Na więcej uwagi zasługują również zwierzęta, bo i u nich może dojść do przegrzania organizmu.

Co robić, by podczas upałów nie narazić swojego zdrowia na uszczerbek? Należy przede wszystkim:

– ograniczyć opalanie

– dzieci i osoby starsze powinny zostać w domach

– nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach

– zamknąć szczelnie okna, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do mieszkania

– unikać intensywnego wysiłku fizycznego

– regularnie uzupełniać płyny; jednocześnie unikać kawy i alkoholu

– nosić przewiewną odzież

– unikać skoków temperatur (np. wychodzenia z klimatyzowanego pomieszczenia na pełne słońce)

– spożywać lekkie posiłki na bazie warzyw i owoców

– gdy tylko to możliwe, przebywać w cieniu

Stosując się do powyższych zasad, zagrożenie udarem nie powinno nas dosięgnąć. Te kilka rad pozwoli nam bezpiecznie przetrwać upał.

Do góry