Zadzwoń
|
Nadchodzą upały. Jak je przetrwać? lipiec 20, 2017

Najnowsze prognozy mówią, że wkrótce w naszym kraju pogoda ulegnie dość radykalnej zmianie. Gorące, afrykańskie powietrze wkroczy do Polski, przez co temperatury wzrosną nawet do 33 stopni Celsjusza – to z kolei może powodować zagrożenie zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet życia.

Upał jest wówczas, gdy temperatura przy powierzchni ziemi wynosi lub przekracza 30 stopni Celsjusza. Wbrew powszechnie panującej opinii, w ciągu dnia najgoręcej jest pomiędzy godziną 15 a 18, a nie w południe.

Wraz z wysokimi temperaturami pojawia się ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Najgorszą przypadłością powiązaną z upałem jest udar – cieplny lub słoneczny. Jest on bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Jakie są jego objawy? Przede wszystkim zmęczenie, bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, a także drgawki i przyspieszenie oddechu.

Wysoka temperatura może również zaburzyć funkcjonowanie układu nerwowego. Możliwe jest wówczas odczuwanie ospałości, zdenerwowania czy spadek koncentracji. Należy pamiętać, iż upał jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Na więcej uwagi zasługują również zwierzęta, bo i u nich może dojść do przegrzania organizmu.

Co robić, by podczas upałów nie narazić swojego zdrowia na uszczerbek? Należy przede wszystkim:

– ograniczyć opalanie

– dzieci i osoby starsze powinny zostać w domach

– nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach

– zamknąć szczelnie okna, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do mieszkania

– unikać intensywnego wysiłku fizycznego

– regularnie uzupełniać płyny; jednocześnie unikać kawy i alkoholu

– nosić przewiewną odzież

– unikać skoków temperatur (np. wychodzenia z klimatyzowanego pomieszczenia na pełne słońce)

– spożywać lekkie posiłki na bazie warzyw i owoców

– gdy tylko to możliwe, przebywać w cieniu

Stosując się do powyższych zasad, zagrożenie udarem nie powinno nas dosięgnąć. Te kilka rad pozwoli nam bezpiecznie przetrwać upał.

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HUNTERS sp. z o.o. (mogę wypisać się w każdej chwili).