Zadzwoń
|
Najbezpieczniejsze kraje na świecie. Na którym miejscu Polska? marzec 15, 2018

Underwriter Laboratories – firma zajmująca się bezpieczeństwem w ujęciu naukowym – po raz kolejny opublikowała UL Safety Index, czyli zestawienie najbezpieczniejszych i najmniej bezpiecznych państw na świecie. Szczególną uwagę zwracano nie tylko na bezpieczeństwo obywateli, ale też m.in. na poziom edukacyjny czy gospodarczy.

W rankingu uwzględniono 187 krajów. Tegoroczne zestawienie okazało się bardzo przychylne dla Holandii, która uzyskała miano najbezpieczniejszego kraju na świecie. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia, a ostatnia pozycja na podium przypadła Australii. Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje jak Somalia, Sudan Południowy i Gwinea Bissau.

Polska w rankingu uplasowała się na 35. pozycji. W porównaniu z zeszłym rokiem UL Safety Index Polski wzrósł z 77 do 80 punktów (w 100-punktowej skali). Dla porównania, współczynnik najbezpieczniejszego kraju na świecie wynosi 95, a najbardziej niebezpiecznego – 16. Pod względem gospodarczym i edukacyjnym nasz kraj zajmuje 42. miejsce. Jeśli wziąć jednak pod uwagę samą edukację, Polska może poszczycić się wysoką, 20. pozycją na świecie! W kategorii gospodarki i edukacji najgorzej u nas z technologią – w tej podkategorii Polska została sklasyfikowana dopiero na 54. miejscu.

43.pozycja przypadła naszemu krajowi jeśli chodzi o bezpieczeństwo rozumiane w kategoriach regulacji prawnych i infrastruktury. Tutaj jednak wkradło się pewne zaskoczenie, bowiem w podkategorii dotyczącej poziomu przepisów i standardów, Polska znalazła się… na 1. miejscu! Wbrew ogólnej opinii, na pochwałę zasługują również polskie drogi, którym w światowym rankingu przypadła 12. pozycja.

Ostatnia kategoria dotyczyła natomiast przypadki niezamierzonych obrażeń i śmierci. W niej Polska znalazła się na miejscu nr 67. Najlepszy wynik osiągnęliśmy w podkategorii liczby otruć: 20., a najgorszy w przypadku liczby obrażeń i śmierci poniesionych w wyniku upadku: 162. na 187.

Lista TOP 10 najbezpieczniejszych państw na świecie:
1. Holandia
2. Norwegia
3. Australia
4. Szwecja
5. Kanada
6. Luksemburg
7. Nowa Zelandia
8. Szwajcaria
9. Dania
10. Wielka Brytania

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Otrzymuj najnowsze informacje o szeroko pojętym bezpieczeństwie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HOLDING HUNTERS sp. z o.o. sp.k. (mogę wypisać się w każdej chwili).