Zadzwoń
|
Najbezpieczniejsze kraje na świecie. Na którym miejscu Polska? marzec 15, 2018

Underwriter Laboratories – firma zajmująca się bezpieczeństwem w ujęciu naukowym – po raz kolejny opublikowała UL Safety Index, czyli zestawienie najbezpieczniejszych i najmniej bezpiecznych państw na świecie. Szczególną uwagę zwracano nie tylko na bezpieczeństwo obywateli, ale też m.in. na poziom edukacyjny czy gospodarczy.

W rankingu uwzględniono 187 krajów. Tegoroczne zestawienie okazało się bardzo przychylne dla Holandii, która uzyskała miano najbezpieczniejszego kraju na świecie. Na drugim miejscu znalazła się Norwegia, a ostatnia pozycja na podium przypadła Australii. Na drugim biegunie z kolei znalazły się takie kraje jak Somalia, Sudan Południowy i Gwinea Bissau.

Polska w rankingu uplasowała się na 35. pozycji. W porównaniu z zeszłym rokiem UL Safety Index Polski wzrósł z 77 do 80 punktów (w 100-punktowej skali). Dla porównania, współczynnik najbezpieczniejszego kraju na świecie wynosi 95, a najbardziej niebezpiecznego – 16. Pod względem gospodarczym i edukacyjnym nasz kraj zajmuje 42. miejsce. Jeśli wziąć jednak pod uwagę samą edukację, Polska może poszczycić się wysoką, 20. pozycją na świecie! W kategorii gospodarki i edukacji najgorzej u nas z technologią – w tej podkategorii Polska została sklasyfikowana dopiero na 54. miejscu.

43.pozycja przypadła naszemu krajowi jeśli chodzi o bezpieczeństwo rozumiane w kategoriach regulacji prawnych i infrastruktury. Tutaj jednak wkradło się pewne zaskoczenie, bowiem w podkategorii dotyczącej poziomu przepisów i standardów, Polska znalazła się… na 1. miejscu! Wbrew ogólnej opinii, na pochwałę zasługują również polskie drogi, którym w światowym rankingu przypadła 12. pozycja.

Ostatnia kategoria dotyczyła natomiast przypadki niezamierzonych obrażeń i śmierci. W niej Polska znalazła się na miejscu nr 67. Najlepszy wynik osiągnęliśmy w podkategorii liczby otruć: 20., a najgorszy w przypadku liczby obrażeń i śmierci poniesionych w wyniku upadku: 162. na 187.

Lista TOP 10 najbezpieczniejszych państw na świecie:
1. Holandia
2. Norwegia
3. Australia
4. Szwecja
5. Kanada
6. Luksemburg
7. Nowa Zelandia
8. Szwajcaria
9. Dania
10. Wielka Brytania

Do góry