Zadzwoń
|
Najbezpieczniejsze miasto w Polsce, czyli brak fotoradarów luty 22, 2018

Na miano „najbezpieczniejszego miasta w Polsce” nie jest łatwo zasłużyć. Doskonale wie o tym Jaworzno, które właśnie za takie jest uważane.

Według statystyk, powoli zaczyna spełniać się „wizja zero”, tj. brak ofiar śmiertelnych na przestrzeni całego roku. A najciekawszym faktem jest to, że w mieście nie zainstalowano choćby jednego fotoradaru!

Władze liczącego 90 tysięcy mieszkańców Jaworzna zdecydowały się przebudować infrastrukturę drogową, wprowadzając jednocześnie rozwiązania, które nie sposób spotkać w innych polskich miastach. Natknąć się tam można m.in. na pierwsze w naszym kraju bezkolizyjne rondo holenderskie. Efekt zmian zadziwił niemal wszystkich!

Jeszcze 12 lat temu w Jaworznie w wypadkach śmiertelnych ginęło kilkanaście osób rocznie. Dzięki wprowadzonym zmianom, teraz ta liczba jest bliska zeru. Niestety, na początku 2018 roku doszło do dwóch wypadków, w których odnotowano dwie ofiary śmiertelne. Władze miasta przekonują, że było to jednak spowodowane faktem, iż kierowcy byli nietutejsi.

Za najbardziej ekscentryczny pomysł uznano jednakże całkowite zlikwidowanie fotoradarów. Mimo wszystko, politycy miejscy dali na to zielone światło. Jak się później okazało, był to strzał w dziesiątkę, bowiem liczba wypadków uległa znacznemu zmniejszeniu!

Ponadto, poprzez wybudowanie wewnętrznej obwodnicy miasta, udało się zlikwidować liczbę poruszających się po centrum samochodów aż o połowę! Zmiany doprowadziły do tego, że chęć dostania się z jednej dzielnicy Jaworzna do drugiej nie wymuszała na kierowcach przejazdu przez centrum. To również wielki sukces!

Warto wspomnieć, że zaledwie 25 km od Jaworzna – w Katowicach – znajduje się jeden z oddziałów naszej firmy. Jej dokładny adres to ul. Kopernika 26. Od kilku lat notuje się tu wzrost inwestycji zarówno dzięki potencjałowi ludzkiemu, jak również świetnej infrastrukturze. W takiej sytuacji profesjonalna ochrona to konieczność. Również w Jaworznie.

Do góry