Zadzwoń
|
Nie bądźmy bezduszni dla swoich pupili! czerwiec 29, 2018

Rok w rok, podczas wakacji, liczba porzucanych zwierząt wzrasta. Statystyki są okrutne – latem pozbywamy się ich nawet 40% więcej. Tymczasem są inne wyjścia – takie jak chociażby pozostawienie zwierzaka w specjalnym hotelu czy u innego opiekuna.

 

B jak bezduszność

Zrozumiałym jest fakt, że wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku. Niezrozumiałe jest z kolei to, że niektórzy decydując się na przyjęcia psa czy kota do swojego domu, nie zastanawiają się nad tym, co z nim zrobią, gdy będą chcieli wyjechać na wakacje czy do rodziny. Dylemat pojawia się dopiero w momencie, kiedy do samego wyjazdu dochodzi. Niestety, wiele osób podejmuje wówczas nieludzką i bezduszną wręcz decyzję o porzuceniu zwierzęcia – wyrzucając go z jadącego samochodu, przywiązując do drzewa w lesie czy zwyczajnie pozbywając się go z domu.

Porzucony czworonóg jest taką sytuacją zdezorientowany, bowiem tęskni za swoim właścicielem i nie rozumie, dlaczego ten postąpił jak postąpił. Bardzo często zdarza się, że zwierzak czeka w tym samym miejscu, aż pan po niego wróci. Czekanie takie lub próba odnalezienia swojego właściciela nie raz i nie dwa kończą się tragicznie. Nie przechodźmy obok takich zdarzeń obojętnie – reagujmy!

Przypominamy: zwierzę to nie maskotka. Nie można go wyrzucić jak zepsutą zabawkę. Przyjmując psa lub kota do swojego domu i oswajając go, stajemy się za niego odpowiedzialni.

 

B jak bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że porzucone zwierzęta mogą również stanowić niebezpieczeństwo na drodze. Często zdarza się, że kierowca do ostatniej chwili nie wie, w którym kierunku pójdzie zwierzę i w panice wykonuje nieprzemyślane ruchy. Może być to powodem czołowego zderzenia z innym samochodem lub uderzenia w drzewo.

Nierzadko czworonogi szukają też schronienia pod maskami aut. Nieświadomy kierowca odpalający samochód może zgotować zwierzęciu straszną i bolesną śmierć. A ani pies, ani kot, na taki koniec żywota nie zasługuje.

 

B jak bezwzględna reakcja

Pamiętaj: zwierzę samo się nie obroni. W takich sytuacjach potrzebuje ono Twojej pomocy. Zgłaszając popełnienie przestępstwa, możesz je uratować!

 

Jeżeli widzisz więc, że ktoś porzuca zwierzaka; ktoś wyjechał, pozostawiając zwierzę bez opieki i nikt go nie odwiedza; ktoś pozostawił czworonoga przywiązanego do drzewa; widzisz zagubione i błąkające się zwierzę; widzisz inne przypadki, które mogą w jakiś sposób szkodzić zwierzęciu, zawiadom Policję (tel. 997), Straż Miejską (tel. 986), Inspekcję Weterynaryjną lub lokalne schronisko. Natomiast w sytuacji, gdy pies lub kot został wyrzucony z samochodu, koniecznie spisz numery rejestracyjne pojazdu!

 

Przypominamy, że w myśl art. 6 ust. 2 pkt 11 ustawy o ochronie zwierząt, za taki czyn grożą dwa, a nawet trzy lata więzienia, a ponadto sąd może nałożyć na oskarżonego zakaz posiadania zwierzęcia przez 10 lat i dotkliwe kary finansowe.

Do góry