Zadzwoń
|
Nie daj się oszukać „na RODO”! maj 17, 2018

Uważaj na oszustów wykorzystujących zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych (RODO) do wyłudzania pieniędzy od firm – apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

Od 25 maja 2018 roku w Polsce stosowane będzie nowe unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Po tej dacie nie ma już żadnego okresu przejściowego, a za złamanie przepisów grozić będą bardzo wysokie kary – nawet do 20 mln euro lub 4% obrotu. Ryzyko dotkliwych kar finansowych, liczba nowych obowiązków związanych z ustawą czy poziom ich skomplikowania sprawiają, że przedsiębiorcy odczuwają pewien niepokój.

 

RODO do swoich celów postanowili oczywiście wykorzystać liczni oszuści. Do Związku Przedsiębiorców i Pracodawców docierają liczne sygnały o wiadomościach, w których przedsiębiorcom grozi się złożeniem donosu do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy też prokuratury, jeśli ci nie zapłacą określonej kwoty pieniędzy. Takim szantażom oczywiście nie należy się poddawać!

 

Zdarzają się również sytuacje, w których cyberprzestępcy podszywają się pod inne podmioty i w atakach phishingowych próbują wyłudzić dane osobowe oraz dane kart płatniczych. Tak było m.in. w przypadku serwisu Airbnb, umożliwiającego rezerwację nieruchomości od osób prywatnych za rozsądną cenę. Oszuści – by uwiarygodnić swój podstęp – w przesyłanych wiadomościach wykorzystali aktualizację polityki prywatności serwisu związaną z wprowadzeniem RODO. Uzyskane dane posłużą hakerom do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników lub zostaną sprzedane na czarnym rynku. Eksperci twierdzą, że ataki phishingowe w najbliższym czasie mogą się nasilić.

 

Pamiętaj – korzystaj ostrożnie z poczty elektronicznej!

Do góry