Zadzwoń
|
Niecodzienne metody na upał lipiec 12, 2019

Tropikalne upały w Polsce. Dawniej rzadkość, dziś już są na porządku dziennym. Zjawisko to jest szczególnie uciążliwe, gdy nawet w nocy temperatura powietrza sięga dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Wówczas trudno nawet o przewietrzenie mieszkania.

 

Kto najlepiej wie jak radzić sobie z upałami? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: mieszkańcy ciepłych krajów. Być może warto praktyki te zacząć stosować także i w naszym kraju?

 

Metoda egipska – mokre prześcieradło

Są trzy opcje. Pierwsza z nich zakłada, by zwilżony materiał powiesić tuż przy otwartym oknie zaraz przed położeniem się spać. Wówczas schłodzi i zwilży on powietrze w sypialni. Drugim sposobem jest wsadzenie materiału do reklamówki i umieszczenie go na jakiś czas w zamrażarce. Po wyjęciu kładziemy go na łóżko – działa wtedy jak kompres i pomaga zasnąć. Rzekomo najskuteczniejszą metodą jest jednak zwilżenie prześcieradła i położenie się na nim. Działanie to przynosi ponoć niesamowitą ulgę.

 

Gorąca herbata z cukrem i miętą

Receptory na naszym języku wykrywają wyższą temperaturę i w ten sposób organizm otrzymuje sygnał, żeby zacząć się pocić i pozbyć nadmiaru ciepła. To prosta i skuteczna metoda, powszechnie wykorzystywana w krajach arabskich. Pamiętajmy jednak, że sztuczka ta działa tylko w suchym klimacie.

 

Pikantne jedzenie

Daje taki sam efekt jak picie gorącej herbaty. Nie bez przyczyny więc najwięcej chili spożywa się w najgorętszych krajach świata. Zawarta w przyprawie kapsaicyna podrażnia receptory bólowe, a organizm, by wyrównać temperaturę, zaczyna się pocić – a to z kolei pomaga w ochłodzeniu.

 

Letni strój

Nosząc kuse stroje nie chłodzimy się, lecz ogrzewamy. Jeśli ciało jest odsłonięte, promienie słońca działają bezpośrednio na skórę. Lepiej więc zakryć się odpowiednią warstwą materiału, by odizolować organizm od promieni słonecznych. Nie ma się co dziwić, że ludzie żyjący na Saharze ubierają przewiewne szaty, którymi okrywają się od stóp do głów – pod taką warstwą ubrań jest im bowiem zdecydowanie chłodniej! Pamiętajmy, że im jaśniejszy strój na siebie ubierzemy, tym upał będzie dla nas mniej uciążliwy.

Do góry