Zadzwoń
|
Nowy rok, nowe potrzeby. Dowiedz się jak bezpiecznie pożyczać styczeń 10, 2020

Nowy rok to nowe wyzwania i nowe potrzeby. Nierzadko zdarza się, że by spełnić swoje postanowienia – szczególnie gdy nie dysponujemy odpowiednim kapitałem finansowym – trzeba się wcześniej zapożyczyć. Jednak jak pożyczać, by nie popaść w kłopoty finansowe?

Wystarczy zaznajomić się z podstawowymi zasadami bezpiecznego pożyczania:

  1. Wybieraj sprawdzonych pożyczkodawców – przede wszystkim należy sprawdzić firmę, u której chcemy zaciągnąć pożyczkę. W takich przypadkach pomocne są szczególnie lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowy Rejestr Sądowy. Warto także odwiedzić stronę internetową firmy i zweryfikować dane kontaktowe. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie, czy firma należy do Związku Firm Pożyczkowych zrzeszającego jedynie legalnie działające instytucje pożyczkowe.
  2. Dokładnie czytaj umowy – presja czasu nie może sprawić, że podpiszesz umowę bez czytania. Przez taki automatyzm możesz nieświadomie przystać na niekorzystne warunki. By później nie żałować, należy sprawdzić przede wszystkim kwotę pożyczki, jej okres oraz rodzaj, a także pozostałe warunki gwarantowane przez pożyczkodawcę. Ważnym aspektem są też konsekwencje nieterminowych płatności, do których lepiej nie dopuścić.
  3. Nie przesadzaj z kwotą pożyczki – by spłacić pożyczkę w terminie, lepiej nie brać zbyt wysokich pożyczek. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest staranne przeanalizowanie swojego budżetu i możliwości finansowych. Pożyczkę przecież trzeba spłacić – a na to lepiej mieć na odpowiednie fundusze.
  4. Dbaj o swoje dane – nie rozdawaj swoich danych na prawo i lewo. Szczególną uwagę należy na to zwrócić pożyczając przez Internet. We wniosku podawaj tylko konieczne informacje i zawsze zakładaj silne hasła do swoich kont. Lepiej unikać też korzystania z sieci w miejscach publicznych, często niesprawdzonych – wówczas możemy wystrzec się przechwycenia ważnych informacji przez osoby niepożądane.

Do góry