Zadzwoń
|
Od lipca działają grupy „Speed” wrzesień 12, 2019

Prędkość – to ona jest jednym z głównym czynników, które negatywnie wpływają na liczbę wypadków i skalę ich skutków. Zbyt wysoka lub niedostosowana do warunków panujących na drodze stwarza zagrożenie nie tylko dla kierowcy danego pojazdu, ale również jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. W istotny sposób wpływa również na rodzaj doznanych obrażeń.

 

To właśnie z powodu nadmiernej prędkości kierujący powodują każdego roku wypadki, które pochłaniają 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach. Najgorsze jest to, że w przypadku potrąceń pieszych nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości może sprawić, że ofiara wypadku nie przeżyje.

 

Chcąc przeciwdziałać niebezpiecznych i agresywnym zachowaniom na polskich drogach oraz ograniczyć liczbę wypadków, 19 lipca br. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji – na wzór Komendy Stołecznej Policji – powołano zespoły o nazwie „SPEED”.

 

Do zadań tychże jednostek należą w szczególności ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, w tym przekraczania dopuszczalnej prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwego wyprzedzania, niewłaściwego zachowania w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych. Zespoły „Speed” tworzą funkcjonariusze posiadający największe doświadczenie w tym zakresie. Dysponują oni najnowszymi pojazdami wyposażonymi w wideorejestrator oraz ręcznymi miernikami prędkości z wizualizacją.

 

Od momentu utworzenia zespołów do końca sierpnia policjanci z grupy „Speed” skontrolowali ponad 54 tys. pojazdów i ujawnili niemal 54 tys. wykroczeń. Zatrzymali także 2 tys. praw jazdy oraz prawie 2,6 tys. dowodów rejestracyjnych.

 

 

Źródło: policja.pl

Do góry