Zadzwoń
|
Odcinkowy pomiar prędkości to większe bezpieczeństwo lipiec 30, 2020

Na holenderskich, belgijskich, francuskich i niemieckich drogach stosowanie systemów odcinkowego pomiaru prędkości to norma. O ile w Polsce technologią tą objęte jest mniej niż 80 km dróg – i to głównie jednojezdniowych – to we Włoszech system ten spotkać można na ponad 3000 km autostrad.

 

Wielu specjalistów od bezpieczeństwa ruchu drogowego twierdzi, że odcinkowy pomiar prędkości jest najskuteczniejszym narzędziem zapobiegającym przekraczaniu prędkości. Kierowcy są bowiem zmuszeni do jechania na dłuższym odcinku zgodnie z przepisami, a nie tylko do chwilowego zwolnienia. Technologia ta jest zdecydowanie bardziej efektywna niż powszechnie w Polsce stosowane fotoradary, przed którymi kierowcy hamują, a następnie ponownie przyspieszają.

 

Badanie NIK jasno wykazało, że na odcinkach dróg, na których w latach 2015-2016 zainstalowano urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, liczba wypadków drogowych zmniejszyła się o 64 (48 ze 112), a ofiar śmiertelnych o 27 (z 38 do 11). Przeliczając to na koszty wypadku i koszty ofiar śmiertelnych, korzyść społeczna wyniosła ok. 120 mln zł. Wg NIK systemy odcinkowego pomiaru prędkości były skuteczniejszym niż fotoradary narzędziem dyscyplinującym kierujących. Z dozwoloną prędkością na odcinkach jechało bowiem 84% kierowców, a w miejscu ulokowania fotoradarów odsetek ten wynosił zaledwie 77%.

 

Czy kiedyś doczekamy się czasów, gdy system OPP będzie powszechnie w Polsce stosowany? Możemy jedynie gdybać.

Do góry