Zadzwoń
|
#OsaczCovid, czyli osocze w walce z koronawirusem listopad 27, 2020

Przechorowałeś COVID-19 i chciałbyś pomóc tym, którzy jeszcze go nie pokonali albo dopiero będą toczyć z nim walkę? Oddaj osocze w ramach akcji #OsaczCovid, którą zainicjowali Phoenix Contact i Hunters.

 

Ozdrowieniec to osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19). Ozdrowieńcem jest też ten, u kogo nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Osocze ozdrowieńca posiada przeciwdziała, które znacznie przyczynić się mogą do stworzenia leku i szczepionki na COVID-19. Kto może oddać osocze?

  • Osoba, która spełnia podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi
  • Osoba, która przechorowała COVID-19
  • Osoba, w przypadku której od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni
  • Osoba, w przypadku której od zakończenia izolacji minęło 18 dni (przy przebiegu bezobjawowym)
  • Osoba, która jest w wieku od 18 do 65 lat.

Osocze – tak samo jak krew – oddać można w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się uprzednio skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty, wysyłając wiadomość na adres: ozdrowieniec@rckik.poznan.pl. W wiadomości należy podać takie dane jak: imię i nazwisko, numer kontaktowy i dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2.

Z całego serca zachęcamy do udziału w akcji. Nie bądźmy obojętni! Im więcej osób odda osocze, tym szybciej będzie można pokonać tę chorobę.

Do góry