Zadzwoń
|
Otrzymałeś SMS od Biedronki lub Lidla? Uważaj! maj 14, 2018

Oszuści ponownie wykazali się nie lada pomysłowością. Tym razem, podszywając się pod znane sieci sklepów, wysyłają wiadomości SMS z informacją o rzekomym przyznaniu bonu o wartości 300 zł. Ten kto się nabierze, z pewnością nic nie zyska, a może stracić około 178 zł.

 

Jak podaje portal niebezpiecznik.pl, niespełna tydzień temu – w piątek o 14.00 i w sobotę o 11.00 – na telefony Polaków zostały rozesłane dwie kampanie SMS-owe. W nich oszuści, podając się za Lidla i Biedronkę, poinformowali o „paczce gotowej do odbioru”. Przykładowa wiadomość brzmiała: „Szanowny Kliencie! Twoja paczka jest gotowa do odbioru! Nr Ref.:BIEDRONKA-91X5R6. Zobacz tutaj >>”.

 

W SMS-ie oczywiście znaleźć można link przekierowujący do strony internetowej, na której ofierze wyświetla się informacja o rzekomej wygranej bonu o wartości 300 zł wraz z fałszywymi opiniami rzekomych odbiorców. Po naciśnięciu przycisku „zaakceptuj”, odbiorca przenosi się na podstronę sugerującą przyznanie bonu.

 

Następnie należy odpowiedzieć na kilka pytań i po fałszywej animacji weryfikującej, na ekranie wyświetla się prośba o potwierdzenie chęci odbioru nagrody. Serwis nakłania użytkownika, by ten podał swój adres e-mail i hasło. Na koniec należy uzupełnić formularz w języku angielskim, gdzie ofiara proszona jest o wpisanie numeru karty. Jeśli ktoś zdecyduje się na uzupełnienie formularza, jego karta zostanie na 7 dni obciążona kwotą 49,99 dolarów, tj. około 178 zł!

 

Eksperci ostrzegają, iż wiadomości te wysyłane są za pomocą serwisu, który pozwala na ustawienie dowolnej nazwy nadawcy – właśnie przez to SMS-y wyglądają bardzo przekonująco. Jednocześnie radzą, że gdy ktoś padnie ofiarą oszustwa, powinien skontaktować się ze swoim bankiem i skorzystać z opcji cofnięcia transakcji metodą Chargeback.

 

Uważajcie na SMS-y od potencjalnych oszustów!

Do góry