Zadzwoń
|
Piesi giną na drogach. Dlaczego? luty 13, 2020
Piesi giną na drogach. Dlaczego?

Policyjna drogówka podsumowała miniony rok pod względem wypadków drogowych – tym razem pod kątem pieszych. Kim są sprawcy wypadków?

Statystyki jasno wykazują, że za wypadki z pieszymi odpowiadają głównie kierujący pojazdami – to z ich winy bowiem doszło do 67,5% wszystkich zdarzeń z udziałem pieszych. To wyższy wynik niż rok wcześniej.

Piesi giną przede wszystkim dlatego, że to kierowcy nie ustępują im pierwszeństwa na pasach – to 62,2% wszystkich wypadków. Nieustąpienie pierwszeństwa przechodniowi to trzecia najczęstsza przyczyna wszystkich wypadków drogowych w Polsce – 12%.

Do najczęstszych przyczyn wypadków z winy kierowcy należały: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (30%), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu (20%), niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (13%) oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (9%). Wina pieszego została uznana w zaledwie 7% wszystkich zdarzeń.

Ze statystyk wynika, że do największej liczby wypadków doszło we wrześniu ubiegłego roku. Często zdarzały się one także w październiku, maju i czerwcu. Miesiącem, w którym drogówka musiała interweniować najrzadziej, był luty.

W roku 2019 aż kierowcy spowodowali aż 93% wypadków. Najliczniejszą grupę stanowią osoby między 25. a 39. rokiem życia.

Do góry