Zadzwoń
|
Piesi na pasach z pierwszeństwem listopad 21, 2019

Komenda Główna Policji pozytywnie podchodzi do proponowanych zmian w przepisach, dzięki którym piesi będą mieli pierwszeństwo już przed wejściem na przejście. Specjaliści podkreślają jednak, że dla zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest odpowiednie dostosowanie infrastruktury i skuteczna edukacja.

Mateusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, powiedział, że już dziś kierowcy powinni bardziej uważać przed przejściami do pieszych. Zaznaczył również, że potrzebna jest nie tylko zmiana przepisów, ale także mentalności samych prowadzących pojazdy. To reakcja na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas swojego expose zaznaczył, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w przepisach gwarantujące pieszym większe przywileje.

Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, gdzie przejścia dla pieszych występują na drogach, na których ograniczenie prędkości wynosi 70 km/h. Wbrew pozorom, gdy na takich drogach nie ma przejścia, piesi przechodząc przez jezdnię zachowują większy rozsądek i ostrożność.

Z badań zleconych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika, że 85% kierowców w terenie zabudowanym przekracza prędkość zbliżając się do przejścia dla pieszych, natomiast 7% pieszych przechodzi na czerwonym świetle, a 5% przechodząc przez jezdnię korzysta jednocześnie z telefonu komórkowego.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Do góry