Zadzwoń
|
Podróżowanie po Afryce Północnej – bezpieczne czy nie? maj 11, 2017

Afryka Północna jest bez wątpienia atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym. Tereny te jednak nie należą do najbezpieczniejszych – szczególnie dla ludzi przybywających tam z innych rejonów świata.

 

Dość regularnie z mediów słychać wiadomości o konfliktach w rejonie Afryki Północnej – o zamieszkach w Egipcie, strzelaninie w Tunezji, porwaniach czy braniu zakładników. Niejeden z nas zastanawia się wówczas czy podróż w te miejsca jest w ogóle bezpieczna.

 

Przede wszystkim na samym początku należy oddzielić samodzielną podróż od zorganizowanej wycieczki. Jeśli do Afryki lecimy z biurem podróży, nie powinniśmy się niczego obawiać. Są to zazwyczaj spore kurorty, których głównym zadaniem jest zapewnienie turystom bezpiecznego i spokojnego pobytu. Ponadto, biura podróży nie zaryzykują zdrowia lub życia klienta wysyłając go w niebezpieczne rejony.

 

Inaczej sprawa ma się w momencie, gdy decydujemy się na samodzielną podróż. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wtedy poczynić jest odpowiednie przygotowanie się oraz wybór miejsca, od którego chcemy rozpocząć swoją wojaż. Według wielu źródeł, najlepszym na to miejscem jest Tunezja – kraj o odmiennej kulturze, jednakże najbliższy zachodniej cywilizacji. Samodzielne zwiedzanie Egiptu poleca się bardziej wprawionym podróżnikom, bowiem stosunkowo niski poziom edukacji w tym kraju sprzyja niechęci wobec przyjezdnych.

 

Wybierając się w podróż do Afryki Północnej, najlepiej przestrzegać kilku podstawowych zasad, które w większości przypadków powinny zapewnić nam bezpieczeństwo. Te zasady to:

  • Sprawdź aktualną sytuację w danym kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl). Szczegółowe porady na www.polakzagranica.msz.gov.pl.
  • Naucz się kilku słów w miejscowym języku – tubylcy na pewno to docenią. Język arabski ma swoje lokalne odmiany w każdym kraju; jadąc do Tunezji, sprawdź słówka w dialekcie tunezyjskim, w Algierii w dialekcie algierskim etc.
  • Wynajmując auto, upewnij się, że otrzymujesz dokumenty nie w języku arabskim. Sprawdź, czy masz wykupione ubezpieczenie. W Algierii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. W pozostałych krajach nie jest obowiązkowe, ale może być przydatne.
  • Jedz wyłącznie gotowane produkty i pij przegotowaną wodę. Nawet w dobrym hotelu nie pij wody, którą dostaniesz do kawy – z pewnością jest z kranu. Unikaj też soków – często rozcieńczane są wodą. Pij napoje z butelki, którą sam otworzysz. Zabierz Nifuroksazyd i leki na biegunkę.
  • Jeśli jedziesz na pustynię, weź ze sobą nie tylko krem z silnym filtrem, ale również pomadkę na spierzchnięte wargi, nakrycie głowy, szal chroniący przed wiatrem niosącym piasek. Pamiętaj, by mieć ok. 5 litrów wody na osobę dziennie. W razie burzy piaskowej, ustaw auto tyłem do wiatru, by zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia silnika.
  • Witając się z miejscowymi, kobiety nie podają ręki – wystarczy skłonić głowę. Mężczyźni czasem wykorzystują niewiedzę turystek i próbują wykorzystać tę sytuację; jeśli te ścisną dłoń, dają tym samym przyzwolenie na kontakt fizyczny.
  • Na ubraniach lepiej nie mieć flagi amerykańskiej, duńskiej czy francuskiej ani prowokujących napisów.
  • Kobiety powinny uważać na komplementy czy kwiaty od miejscowych, które próbują im podarować – od nich już tylko krok do oświadczyn!

Źródło: podroze.se.pl”

Do góry