Zadzwoń
|
Podróżuj bezpiecznie po zmroku! wrzesień 21, 2017

Zdarza się, że kierowcy są zbyt pewni swoich umiejętności. Istnieje jednak sytuacja, która może być wyzwaniem nawet dla tych bardziej doświadczonych z nich – i jest to jazda po zmroku. Jak bezpiecznie podróżować o tej porze dnia?

Warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim przed podróżą należy zadbać o ustawienie świateł i sprawdzić stan żarówek. Musimy dbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, a źle ustawione reflektory mogą ich oślepiać. Z kolei słabo świecące żarówki z pewnością nie zapewnią odpowiedniej widoczności na drodze. Szkła reflektorów powinny być czyste – tak samo zresztą, jak i szyby auta, które warto również wyczyścić od wewnątrz.

Jeżeli w samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, najlepiej ustawić je tak, by nie było zbytnio intensywne, bowiem mocne światło wewnątrz samochodu osłabia zdolność dostrzegania tego, co dzieje się na zewnątrz. Nie powinno się także używać urządzeń, które emitują „żywe” światło.

Warto pamiętać o tym, by unikać patrzenia wprost na reflektory mijanych aut, ponieważ potrafią one oślepić. Nie zapomnijmy też o właściwym korzystaniu ze świateł drogowych: niewłączaniu ich w terenie zabudowanym i wyłączaniu, gdy widzimy nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd. Zachowajmy również dłuższe odstępy niż za dnia.

Do góry