Zadzwoń
|
Polski Internet coraz bezpieczniejszy! luty 19, 2018

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że cyberataki oszczędzają polskich użytkowników Internetu. W rankingu bezpieczeństwa sieciowego przygotowanym przez Check Point Software Technologies nasz kraj uplasował się na 12. miejscu w Europie, a jego wskaźnik zagrożeń poszybował w dół o ponad 13 punktów. To z kolei oznacza, że znalazł się on na najniższym poziomie od wielu miesięcy.

Eksperci Check Point dokładnie przyjrzeli się zagrożeniom czyhającym na użytkowników sieci w listopadzie 2017 roku i stwierdzili, że kluczową rolę w przeprowadzonych atakach hakerskich odegrał wówczas Necurs – botnet spamowy, który określany jest obecnie najpotężniejszym tego typu zagrożeniem na świecie. W tym przypadku użyto go do rozprzestrzeniania wykrytego w czerwcu minionego roku ransomware Scarab.

Z danych opracowanych przez Check Point Software Technologies wynika, że aktywność hakerów na Starym Kontynencie jest dość znikoma. W listopadzie ubiegłego roku najbezpieczniejszym krajem w Europie została Litwa (24,4 pkt), jednocześnie zajmując 2. miejsce na świecie. Tuż za nią uplasowały się Chorwacja (25,4 pkt) i Cypr (26,6 pkt).

Polska sieć znalazła się tym razem na 12. miejscu ze wskaźnikiem 38,4 pkt, wyprzedzając m.in. takie kraje jak: Serbia (39,6 pkt), Szwajcaria (39,8 pkt) czy Austria (40,4 pkt). Z kolei najbardziej zagrożonymi komputerami na świecie były te należące do mieszkańców Republiki Dominikany. W Europie najniebezpieczniejszą pod tym względem siecią okazała się sieć albańska, gdzie liczba infekcji aż o 88% przewyższała dane z Polski!

Specjaliści informują, iż najpopularniejszymi typami malware na świecie były w listopadzie Rig ek, Conficker i RoughTed. Nad Wisłą topowa trójka prezentowała się nieco inaczej: poza RoughTed na podium znalazły się także Fireball, mający na swoim koncie ponad 300 mln zarażonych komputerów w zeszłym roku oraz Pushdo – trojan umożliwiający nieautoryzowany dostęp do zainfekowanego komputera i kontrolę nad nim.

Źródło: egospodarka.pl

Do góry