Zadzwoń
|
Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie czerwiec 20, 2019

Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) wynika jasno: polskie drogi są najniebezpieczeniejsze w Europie, a nasi kierowcy regularnie przekraczają dozwoloną prędkość.

 

ETSC rokrocznie przedstawia raport o stanie bezpieczeństwa na drogach Unii Europejskiej, Norwegii i Izraela. W raporcie tym przedstawiono wskaźniki liczby ofiar na miliard przejechanych przez samochody kilometrów z ostatnich 3 lat. Wskaźnik dla Polski to 14,6 – najwyższy w całym zestawieniu. Średnia dla Unii Europejskiej to 5,8.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że Polska przekazała ETSC dane o dwa lata starsze niż większość krajów. Nasze trzyletnie wskaźniki objęły okres 2013-2015, natomiast większość danych z innych państw pochodzi z lat 2015-2017. Ponadto część krajów nie przekazała danych w ogóle (m.in. Rumunia, Bułgaria, Litwa, Słowacja).

 

Niemal pod każdym względem Polska znajduje się na szarym końcu zestawienia. Biorąc pod uwagę liczbę śmierci w wypadkach na milion mieszkańców, nie jest inaczej, choć należy zauważyć, że są kraje w tym aspekcie gorsze od naszego.

 

Największym jednak problemem polskich kierowców jest nadmierne przekraczanie dozwolonej prędkości. W 2017 roku aż 75 proc. obserwowanych pojazdów jechało szybciej niż 50 km/h na drogach miejskich, 40 proc. przekraczało 90 km/h w terenie niezabudowanym, a 62 proc. kierowców na autostradzie jechało szybciej niż 140 km/h.

Do góry