Zadzwoń
|
Poznaj najbezpieczniejsze kraje świata luty 28, 2019

„Global Finance” – anglojęzyczny magazyn dla przedsiębiorców – opublikował niedawno listę najbezpieczniejszych krajów na świecie. Oceny przyznano, biorąc pod uwagę zagrożenie wojną, ryzyko klęski żywiołowej oraz bezpieczeństwo obywateli.

 

Wszystkie uwzględnione czynniki zostały potraktowane jednakowo przy ocenie ogólnej – zaznacza na swojej stronie internetowej „Global Finance”. Tytułem najbezpieczniejszego państwa na świecie może pochwalić się Islandia. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kolejno Szwajcaria oraz Finlandia. Polska znalazła się na 27. pozycji.

 

W pierwszej dziesiątce umieszczono również Portugalię, Austrię, Norwegię, Katar, Singapur, Danię i Nową Zelandię. Niespodziewanie nisko znalazły się Stany Zjednoczone, bo magazyn „Global Finance” umieścił je dopiero na 65. miejscu rankingu na 128 państw, które w ogóle się w nim znalazły. Najgorzej sklasyfikowanym krajem okazały się Filipiny.

 

Wygrana Islandii może być nieco zaskakująca – mówimy bowiem o wyspie, która położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie. Kwestia stabilności gospodarczej tego kraju również może stać pod znakiem zapytania, ponieważ jeszcze stosunkowo niedawno – bo 10 lat temu – system bankowy Islandii eksplodował jak jeden z wulkanów, które znajdują się na jej terenach. Najważniejszym aspektem, który faktycznie przemawia za tym, że Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie jest fakt, że pomimo nieposiadania własnej armii, na wyspie nieprzerwanie stacjonują samoloty amerykańskie, przez co to niewielkie państwo „pilnowane” jest przez wojsko Stanów Zjednoczonych.

 

Z kolei niska lokata USA spowodowana jest przede wszystkim stosunkowo częstymi strzelaninami, w których ginie wiele przypadkowych osób, ale również ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak tajfuny, huragany, upały czy śnieżyce.

 

 

Źródło: bankier.pl

Do góry