Zadzwoń
|
Praca zdalna, a bezpieczeństwo grudzień 6, 2019

Praca zdalna – benefit, który coraz częściej oczekiwany jest przez pracowników. Możliwość pracy spoza biura jest jednym z najważniejszych pozafinansowych aspektów zatrudnienia. Eksperci przypominają, że wykonując swoje obowiązki z domu lub z kawiarni, pracownik powinien nadal pamiętać o zachowaniu zasad cyberbezpieczeństwa.

Osoby pracujące spoza biura często korzystają z internetu domowego lub publicznych hotspotów – a one zazwyczaj są nieodpowiednio zabezpieczone. W trakcie połączenia z siecią ogólnodostępną cyberprzestępcy bez większych problemów przechwycić mogą wrażliwe dane. Pracownik powinien więc upewnić się najpierw, czy wszystkie służbowe urządzenia łączą się z siecią w bezpieczny sposób. W miarę możliwości należy też korzystać z osobnych urządzeń do celów służbowych i osobnych do celów osobistych. Do pracy najlepiej skonfigurować oddzielne połączenie i łączyć się tylko przez VPN.

Zdecydowanie warto zadbać o to, by najważniejsze i poufne dane firmowe były odizolowane od reszty sieci. Technologia jednak nie wyręczy pracowników we wszystkim – powinni oni sami być wyczuleni na wszelkiego rodzaju ataki phishingowe i rozumieć w jaki sposób funkcjonują najpopularniejsze zagrożenia. W tym celu przedsiębiorstwa, które oferują pracę zdalną, powinni swoim pracowników zapewnić szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Do góry