Zadzwoń
|
Przestępczość w Poznaniu spadła prawie o 40% kwiecień 19, 2018

Stolica Wielkopolski chwali się statystykami. Spadek przestępczości przypisywany jest głównie działaniom podjętym przez miasto. Wszystko wskazuje na to, że jest to stała tendencja.

W latach 2014-2017 przestępczość w Poznaniu spadła prawie o 40%. Zestawienie danych opublikowane przez Urząd Miasta uwzględnia sześć podstawowych kategorii kryminalnych na przestrzeni tych lat. Na spadek ten składają się m.in. kradzieże samochodów, których jest mniej o 16% czy rozboje i wymuszenia rozbójnicze, które udało się zredukować o połowę.

Wyraźną poprawę bezpieczeństwa mieszkańcy Poznania zawdzięczają wielu czynnikom. Najważniejszym z nich jest rozbudowa miejskiego monitoringu. W 2014 roku system monitoringu liczył 446 kamer, dziś: 649 – w tym 292 obrotowe, 9 panoramicznych i 346 stacjonarnych. Każda z nich zainstalowana została w miejscu niebezpiecznym. Do końca bieżącego roku miasto z kolei planuje posiadać 687 kamer monitoringu. Stolica Wielkopolski w ostatnich dwóch latach przeznaczyła na rozwój monitoringu 1,4 mln złotych rocznie. W tym roku ma to być aż 2,5 mln złotych.

Bezpieczniej jest także dzięki coraz wyższym nakładom na doposażenie służb mundurowych i stworzeniu instrumentów, które uskuteczniły współpracę poznańskiej Policji z innymi służbami. W 2016 uruchomiono również Centrum Zarządzania Kryzysowego – działanie to przełożyło się na większą liczbę zgłoszeń i podjętych akcji. W 2014 roku odnotowano 333 zgłoszenia, natomiast w 2017 – aż 1752.

Na poprawę bezpieczeństwa z pewnością wpływ miała też reorganizacja strukturalna i funkcjonalna Straży Miejskiej, której dokonano w 2016 roku. Zaowocowała ona zwiększeniem jej efektywności, zauważalnej w niemal każdym aspekcie.

Miasto wychodzi z założenia, że na bezpieczeństwie mieszkańców nie można oszczędzać. Poznaniu – oby tak dalej!

Źródło: epoznan.pl

Do góry