Zadzwoń
|
Regionalny System Ostrzegania – aplikacja przydatna każdemu sierpień 16, 2018
Regionalny System Ostrzegania

Nowa wersja Regionalnego Systemu Ostrzegania dysponuje funkcją ostrzegania o zbliżającym się zagrożeniu nie dla całego województwa, a wyłącznie dla gminy. Komunikat ten trafia do osoby, która akurat przebywa na zagrożonym terenie – jedynym warunkiem jest zainstalowanie aplikacji na swoim telefonie i odpowiednie jej skonfigurowanie.

 

Rozwiązania takie umożliwia geolokalizacja, o którą uzupełniono aplikację. Od tego momentu pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mają możliwość zawężenia kręgu odbiorców ostrzeżeń do osób znajdujących się na danym terenie. Jeśli więc na lokalnej drodze dojdzie do wypadku drogowego, możliwym będzie przekazanie ostrzeżenia jedynie osobom przebywających w określonej odległości od tego zdarzenia. Kolejną funkcją, o której należy wspomnieć, jest wprowadzenie udogodnień dla osób niedowidzących.

 

Regionalny System Ostrzegania jest całkowicie darmową aplikacją, umożliwiającą powiadamianie obywateli Polski o rozmaitych zagrożeniach – zarówno pogodowych (dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w RSO umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne – w tym również mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek), jak i tych, o których decydował czynnik ludzki. Wszystkie informacje przekazywane są poprzez mobilną aplikację RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

 

Do końca lipca nową aplikację pobrano już ponad 53 tysiące razy, a tylko w 2018 roku w RSO ukazało się 5217 różnego rodzaju komunikatów.

Do góry