Zadzwoń
|
Rząd zachęca do płatności bezgotówkowych marzec 13, 2020

Ze względów higienicznych, w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa, rząd apeluje o dokonywanie płatności bezgotówkowych. Do takich działań nawoływali szczególnie ministrowie rozwoju i finansów podczas wczorajszej konferencji prasowej.

 

Takie rozwiązanie ma oczywiście na celu ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem – jest większe ryzyko, że znajdzie się on na monetach i banknotach, które wcześniej miał ktoś inny, niż na naszej karcie płatniczej, której nikt wcześniej nie dotykał (tym bardziej, jeżeli płacimy zbliżeniowo).

Kilka dni temu świat obiegł także cytat przedstawiciela Światowej Organizacji Zdrowia, który rekomendował płatności kartowe zamiast używania gotówki. Rzecznik prasowa WHO, Fadela Chaib, przekonywała później, że WHO nie twierdzi, że koronawirus jest przenoszony na pieniądzach oraz że organizacja nie wydawała w tej sprawie żadnych oficjalnych ostrzeżeń. Dodała jednak: „Zostaliśmy zapytani, czy uważamy, że banknoty mogą przenosić COVID-19. Odpowiedzieliśmy, że powinno się myć rękę po kontakcie z pieniędzmi, szczególnie przed jedzeniem czy pracą przy posiłkach. To dobra praktyka higieniczna”.

Prezes Związku Banków Polskich stwierdził nawet, że sektor bankowy jest gotowy podwyższyć limity na kartach płatniczych do 100 zł na transakcjach zbliżeniowych, by ograniczyć kontakt płatników z klawiaturą terminala płatniczego.

 

Do góry