Zadzwoń
|
Sieci handlowe chcą przesunięcia godzin dla seniorów październik 16, 2020

 Od poniedziałku w sklepach na terenie całego kraju ponownie obowiązują „godziny dla seniorów” – w godzinach od 10:00 do 12:00 zakupy zrobią więc wyłącznie osoby starsze. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje, by godziny te przesunąć na 8:00-10:00, wprowadzić pierwszeństwo obsługi seniorów i by „godziny dla seniorów” nie obowiązywały w soboty.

Prezes POHiD Renata Juszkiewicz w swoim apelu stwierdziła, że jako organizacja wyrażają pełne zrozumienie dla uprzywilejowanej pozycji seniorów w polskim społeczeństwie, ale zaznaczyła też, że wprowadzone „godziny dla seniorów” są rozwiązaniem kłopotliwym oraz zbędnym. Podkreśliła jednocześnie, że lepszym wyjściem byłoby przesunięcie tychże godzin na 8:00-10:00 oraz zapewnienie pierwszeństwa obsługi starszych osób.

Swoją sugestię argumentują tym, iż „godziny dla seniorów” nie zadziałały na wiosnę. Wówczas seniorzy nie korzystali z wyznaczonych godzin, a inni konsumenci nie mogli o tej porzy zrobić zakupów. To w konsekwencji stworzyło paradoksalną sytuację: w godzinach od 10:00 do 12:00 ruch w sklepach praktycznie zamierał.

Według organizacji „godziny dla seniorów” są też uciążliwe dla pracowników handlu, gdyż muszą oni w pozostałych godzinach radzić sobie z obsługą zwiększonej liczby klientów – a to przecież nie jest jedyne zadanie pracowników sklepów.

Prezes POHiD stwierdziła, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i klientom sieci handlowe wydały już 350 mln złotych.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych, a firmy członkowskie stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy.

Do góry