Zadzwoń
|
Strój kierowcy, a bezpieczeństwo styczeń 4, 2021

 Strój kierowcy bezwzględnie wpływa na bezpieczeństwo w aucie. Nieodpowiednie obuwie, za duża czapka lub niewygodna kurtka mogą prowadzić do utrudnień w kierowaniu pojazdem.

 

Jednym z najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez kierowców zimą jest prowadzenie auta w obuwiu z grubą podeszwą. Takie buty utrudniają dobranie odpowiedniej siły, z jaką naciskamy pedały hamulca i gazu. Niezbyt dobrym wyborem są także buty usztywniające kostkę, wąskie i wysokie botki oraz – co oczywiste – buty na obcasach, które mogą zaczepić się o wycieraczkę samochodową. Podczas kierowania autem najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe wyposażone w płaską podeszwę.

 

Wsiadasz do samochodu? Zdejmij czapkę. Zimowe nakrycie głowy może bowiem zsunąć się na oczy i utrudnić obserwowanie ruchu na drodze. W aucie najlepiej też zdjąć maseczkę – jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Ona również może ograniczać widoczność, a poza tym jest uciążliwa szczególnie dla tych kierowców, którzy zmuszeni są nosić okulary – doprowadza bowiem do zaparowania szkieł.

 

Choć wchodząc do samochodu często musimy radzić sobie z chłodem i zimną kierownicą, najlepiej jest ustrzegać się prowadzenia auta w stosunkowo śliskich rękawiczkach wykonanych z wełny, toteż pewne trzymanie kierownicy jest w nich niemal niemożliwe. Jeżeli chcemy zabezpieczyć dłonie przed chłodem, zakładajmy rękawiczki ze skóry lub ekoskóry.

 

Zagrożenie stanowią również puchowe kurtki – to one bowiem często krępują ruchy kierowcy, a ponadto uniemożliwiają poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa. Mając na sobie kurtkę puchową, pasy nie przylegają ściśle do ciała i w przypadku kolizji mogą nie spełnić dobrze swojej roli – wówczas kierowca bądź pasażer po prostu się z nich wyślizguje. Nie ma więc wątpliwości, że okrycie wierzchnie, szczególnie te grube, najlepiej zdjąć przed podróżą albo zaraz po nagrzaniu się samochodu.

 

Źródło: motofakty.pl

Do góry