Zadzwoń
|
Tablice rejestracyjne do zmiany? wrzesień 2, 2021

Producenci tablic rejestracyjnych chcą zmian. Argumentują to przede wszystkim faktem, że obecne tablice są zbyt łatwe do przerobienia, a to z kolei wpływa na bezpieczeństwo na drogach. Ich zdaniem, zmianie powinny ulec tło i czcionka.

 

Poprawę od lat wykorzystywanego wzoru tablic zaproponowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych. Według Auto Świata, poseł PiS Sławomir Skwarka przedstawił sprawę Ministerstwu Infrastruktury w formie interpelacji.

 

Stowarzyszenie tłumaczy, że stosowane obecnie wzory tablic są problematyczne i negatywnie oddziałują na poziom bezpieczeństwa na drogach. Twierdzą, że chociażby cyfrę „8” bardzo łatwo przerobić na „3”. Zdaniem Stowarzyszenia, urządzenia służące do rozpoznawania tablic rejestracyjnych często mylą też cyfrę „0” z literą „O”.

 

Rozwiązanie problemu jest proste. OSPTR informuje, że wystarczy zmienić czcionkę na inną oraz pogrubić znaki na tablicy. Wg nich, również tło wykorzystywane w tablicach dla ciągników (białe) sprawia, że są one słabo widoczne na drodze. Proponują więc, by tło zmienić na pomarańczowe.

 

Warto zaznaczyć, że termin złożenia interpelacji zbiegł się z szykowanymi przez rząd zmianami przepisów, zgodnie z którymi od 31 stycznia 2022 r. kierowcy nie będą musieli przerejestrowywać świeżo kupionych aut używanych, o ile ich tablice będą zgodne z obecnie obowiązującym wzorem. To z kolei oznaczałoby najpewniej mniejszy popyt na nowe tłoczone „blachy”.

 

Źródło: moto.pl

 

 

Do góry