Zadzwoń
|
Ukąszenie kleszcza. Jak bezpiecznie go usunąć? czerwiec 15, 2021

Bliskie spotkanie z kleszczem to nic przyjemnego. I choć samo ukąszenie nie boli, to jego powikłania mogą nam narobić nie lada kłopotów. Każdy z nas dba o to, by takiemu ukąszeniu zapobiec, jednak nie zawsze to wychodzi. Co robić, gdy mimo ostrożności, pajęczak wbije się w skórę?

 

Nie od dziś wiadomo, że ukąszenie kleszcza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wynika to z faktu, że te niewielkie pajęczaki są nosicielami różnych chorób, które bywają groźne dla człowieka. Samo wkłucie w skórę jest całkowicie bezbolesne – a to wszystko dzięki substancjom znieczulającym zawartnym w ślinie kleszcza.

 

Kleszcz może zarazić człowieka takimi chorobami jak: borelioza, riketzjozy (w tym anaplazmoza), kleszczowe zapalenie mózgu i inne. Całe szczęście, nie każdy kleszcz jest ich nosicielem. Ponadto, im szybciej usuniemy go ze skóry, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nas zarazi.

 

Kleszcza nie należy jednak usuwać ze skóry za wszelką cenę. Robiąc to, trzeba przede wszystkim zachować zasady higieny i bezpieczeństwa – to pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji.

  • Nie można smarować go tłuszczem, alkoholem, ani żadną inną substancją drażniącą. Takie działanie sprawi, że pajęczak zacznie wymiotować, a co za tym idzie – uwolni zarazki do naszego krwiobiegu.
  • Nie usuwajmy kleszcza paznokaciami. Łatwo go wówczas zgnieść. Najlepiej robić to narzędziem, które się do tego nadaje: pęsetą, szczypcami czy pompką do usuwania kleszczy.
  • Pasożyta trzeba chwycić jak najbliżej główki – dzięki temu z większym prawdopodobieństwem wyciągniemy go w całości, nie pozostawiając żadnych części jego ciała w naszej skórze.
  • Miejsce ukąszenia kleszcza, już po jego wyciągnięciu, należy odkazić spirytusem.

 

Całość nie kończy się jednak z samym momentem usunięcia kleszcza. Należy bowiem wtedy obserwować, czy z naszym organizmem nie dzieje się nic niepokojącego. Takimi objawami mogą być: sztywność karku, gorączka, rumień wędrujący, bóle stawów i mięśni, zaburzenia czucia, zaburzenia rytmu serca, powiększenie węzłów chłonnych. Jeżeli zaobserwujemy u siebie choć jeden z tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Źródło: onet.pl

 

Do góry