Zadzwoń
|
Ustrzeż się przed pożarem mieszkania! październik 19, 2017

Im chłodniej na zewnątrz, tym więcej ofiar śmiertelnych i poszkodowanych w pożarach. Zależność ta wydawać się może dość kuriozalna, ale fakty mówią same za siebie – w okresie zimowym ogień jest większym zagrożeniem niż zwykle.

Główną przyczyną częstszych pożarów są wadliwe lub niewłaściwie użytkowane systemy ogrzewania – a dochodzi do nich zarówno w budynkach jedno- jak i wielorodzinnych. Co roku przyczyny pożarów się powtarzają, podczas gdy przed ich wystąpieniem można się w prosty sposób zabezpieczyć.

Pierwszą i chyba najważniejszą zasadą jest niekorzystanie z uszkodzonych urządzeń elektrycznych. Powinniśmy również unikać ustawiania np. radioodbiorników w ciężko dostępnych miejsach, w których wentylacja jest utrudniona, bowiem powolne i długotrwałe nagrzewanie się przedmiotów pokrytych kurzem może skończyć się ich zapaleniem. Zadbajmy też, by urządzenia takie nie znajdowały się zbyt blisko materiałów łatwopalnych, takich jak chociażby książki.

Butli z gazem starajmy się nie przechowywać w pomieszczeniach, które usytuowane są poniżej poziomu terenu – gaz propan-butam jest cięższy od powietrza, wobec czego szansa wybuchu jest w takim przypadku większa. Jeśli poczujemy ulatniający się gaz, powinniśmy natychmiast zawiadomić o tym fakcie pogotowie gazowe, administrację budynku i sąsiadów. Nie włączajmy wówczas światła i innych urządzeń elektrycznych, a już na pewno nie zapalajmy świec czy zapalniczek. Kolejnymi bardzo ważnymi krokami są: szerokie otwarcie okna, zamknięcie zaworu gazu i opuszczenie budynku.

Przestrzegamy również przed cichym zabójcą – tlenkiem węgla (potocznie czadem). Ten generowany przez nieszczelny piec gaz jest równie lub nawet bardziej niebezpieczny niż pożar – wszystko dlatego, że jest gazem bezwonnym. Warto więc zainwestować niewielką kwotę i zakupić czujnik dymu lub tlenku węgla, który w sytuacji rozszczelnienia pieca uratuje życie osobom przebywającym w mieszkaniu.

Na sam koniec radzimy: nie palcie papierosów przebywając w łóżku. Niekiedy ludzie giną w pożarach, które niekoniecznie obejmują całe mieszkanie – wystarczy zaprószenie ognia niedopałkiem papierosa (np. po zaśnięciu), które doprowadzić może do śmiertelnego zatrucia organizmu.

Podczas okresu zimowego musimy być jeszcze bardziej czujni niż zwykle, ponieważ nawet niewielkie niedopatrzenie może zaskutkować wielką tragedią. Bądźmy uważni!

Do góry