Zadzwoń
|
Uważaj na fajerwerki! grudzień 29, 2016

Fajerwerki, petardy, rzymskie ognie – brzmi niewinnie. Pamiętajmy jednak, że wszystkie zawierają materiały wybuchowe, wobec czego mogą być niebezpieczne. Jak więc kupować i używać sylwestrowych gadżetów?

 

Na terenie całej Unii Europejskiej co roku w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia dochodzi do kilkuset wypadków spowodowanych złym użytkowaniem fajerwerków. Skutkami takich działań są poparzenia, pożary, zranienia, a nawet wypadki śmiertelne. Ofiarami najczęściej są mężyczyźni w przedziale wiekowym 19-50. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, jak bezpiecznie bawić się w Sylwestra.

 

Fajerwerki zawierają materiały wybuchowe, dlatego też muszą być używane rozsądnie i przede wszystkim – zgodnie z instrukcją. Najważniejsze zasady korzystania z fajerwerków:

 

Jeśli kupujesz, sprawdź czy:

  1. Obudowa lub opakowanie nie posiada żadnych wad mechanicznych, które mogą spowodować, że mieszanina pirotechniczna wydostanie się na zewnątrz.
  2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone.
  3. Lont jest zabezpieczony.
  4. Na opakowaniu podano nazwę producenta wraz z danymi adresowymi.
  5. Instrukcja napisana jest po polsku i zawiera co najmniej informację o tym, jak odpalić fajerwerki oraz niezbędne ostrzeżenia.

 

Jeśli używasz, pamiętaj:

  1. Upewnij się, że używanie fajerwerków w danym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują akty, które ograniczają korzystanie z materiałów pirotechnicznych.
  2. Przeczytaj instrukcję obsługi i przestrzegaj zaleceń producenta.
  3. Zawsze zachowuj bezpieczną odległość.
  4. Fajerwerki odpal w miejscu, w którym nikogo nie skrzywdzisz i niczego nie uszkodzisz. Sprawdź czy na drodze ładunku nie znajdują się przeszkody, np. drzewa lub linie energetyczne.

 

Pamiętaj też o tym, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych lub użytkowanie ich w sposób niebezpieczny zgłosić możesz Policji. Jeśli doszło do wypadku, zawiadom Straż Pożarną i Pogotowie.

 

Źródło: rp.pl

Do góry