Zadzwoń
|
W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego kwiecień 25, 2019

W lasach niemal całego kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Instytut Badawczy Leśnictwa informuje, że by sytuacja uległa poprawie, muszą nadejść obfite i długotrwałe opady.

 

W samą środę (24.04) na terenie Polski doszło do 229 pożarów lasów i 578 pożarów traw (Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.straz.gov.pl, 25.04.2019]). Strażacy mają ręce pełne roboty. Do największej liczby interwencji jednostek straży pożarnej doszło w województwie mazowieckim.

 

Jak twierdzą specjaliści Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, powstawaniom pożarów sprzyja aktualna pogoda. Według prognoz, w najbliższych dniach nadal ma być sucho – synoptycy przewidują jedynie niewielkie, lokalne opady, które nie wpłyną na podwyższenie się wilgotności ściółki. W wielu przypadkach sytuację dodatkowo utrudnia dość silny wiatr, stwarzający problemy podczas akcji gaśniczych i sprzyjający rozprzestrzenianiu się ognia.

 

Jeżeli sytuacja się utrzyma, już niedługo może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasu. Pamiętajmy, że wystarczy porzucona szklana butelka czy niedopałek papierosa, by doszło do tragedii.

Do góry