Zadzwoń
|
W upale biegaj bezpiecznie czerwiec 20, 2019

Lato wydaje się być idealnym czasem na bieganie, ale niekiedy upały mogą nam uprawianie sportu skutecznie utrudnić. Jeżeli mimo wszystko chcemy biegać w pełnym słońcu, warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą nam przetrwać wysoką temperaturę.

 

Latem lepiej biegać na świeżym powietrzu – powie Ci to niemal każdy. Nie oznacza to jednak, że jest to proste – szczególnie, gdy temperatura za oknem przekracza 30 st. Celsjusza. Wówczas łatwo o szybkie zmęczenie, ogromny dyskomfort czy po prostu brak motywacji. Istnieją jednak sposoby, by podczas upałów zapewnić sobie jak najlepszą ochronę, a co za tym idzie – czerpać wielką radość z uprawiania aktywności fizycznej.

 

Pamiętaj o poniższych zasadach:

  • Zaaklimatyzuj się – przyzwyczaj ciało do wysokiej temperatury, zanim jeszcze zaczniesz bieg. Wówczas Twoje ciało dostosuje się do trudniejszych warunków.
  • Nie zapomnij o nawadnianiu – optymalne nawodnienie organizmu w upalny dzień to podstawa.
  • Zastosuj odpowiedni ubiór – wybór odzieży aktywnej wykonanej z odpowiedniego materiału ma istotny wpływ na efektywność ćwiczeń. Najlepiej zaopatrzyć się w ubrania, które odprowadzają wilgoć.
  • Poprzeczki nie ustawiaj za wysoko – nie przeszacuj swoich możliwości. Pamiętaj, że podczas upału ważniejsze jest zdrowie niż poprawianie wyników.
  • Stań, odpocznij – przerwa w biegu to żadna hańba – szczególnie, gdy wysoka temperatura daje się we znaki. Lepiej przystanąć i odpocząć niż zemdleć czy nabawić się udaru słonecznego, prawda?

Do góry