Zadzwoń
|
Właśnie ruszyła akcja „Prędkość” luty 28, 2020
Akcja "Prędkość"

Dziś rano rozpoczęła się policyjna akcja „Prędkość”. Na drogach w całej Polsce sukcesywnie pojawiają się m.in. funkcjonariusze z grupy „SPEED” używający najnowocześniejszych narzędzi do walki z piratami drogowymi.

Nadrzędnym celem akcji „Prędkość” jest zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Dlatego właśnie na kontroli prędkości skupią się w czwartek policjanci. Na drogi wyjadą m.in. zespoły SPEED, które używają pojazdów z wideorejestratorami. Funkcjonariusze używali będą również ręcznych mierników prędkości, także tych z wizualizacją.

Choć działania te są wymierzone głównie w kierowców, które przekraczają prędkość, policjanci ostrzegają, że będą zwracali uwagę na wszystkie przypadki łamania prawa. W grę wchodzi tutaj kontrola trzeźwości czy stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa.

Policyjne statystyki przedstawiają sprawę jasno: w bieżącym roku doszło do 2839 wypadków, w których zginęło 235 osób, a 3295 zostało rannych. Powodem prawie 700 wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Z tej przyczyny zginęło 86 osób, a 869 zostało rannych. Drugą w kolejności było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (637 wypadków). W nich zginęło z kolei 46 osób, a 630 zostało rannych. Powodem 608 wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, w których zginęły 32 osoby, a 769 zostało rannych.

Apelujemy do kierujących: Przestrzegajcie dozwolonych limitów prędkości, a za kółkiem zachowujcie czujność!

Do góry