Wynajmij mieszkanie bezpiecznie!
wrzesień 20, 2018

Zbliża się październik, a co za tym idzie – początek roku akademickiego. Wrzesień to prawdziwy „boom” na mieszkania, bowiem studenci wracają na studia i szukają odpowiedniego lokum, w którym będą mogli spędzić najbliższe miesiące lub lata. W świecie nieruchomości czeka jednak na nich wiele pułapek. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Oto kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- Sprawdź zgodność ogłoszenia z rzeczywistością – „przestronny salon” może okazać się małym pokoikiem, a „5 minut od centrum” – niedorzecznością.
- Czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania? – musisz to sprawdzić. Pamiętaj, że masz prawo zażądać od wynajmującego okazania aktu własności mieszkania i odpisu z księgi wieczystej.
- Nie spowiadaj się – nadgorliwy właściciel może zacząć zadawać Ci wnikliwe pytania: „O której kładziesz się do łóżka?”, „spożywasz alkohol?”. Wynajmujący nie musi wiedzieć o Tobie wszystkiego, więc takie przesłuchanie jest naprawdę zbędne.
- Nie wynajmuj bez umowy – bezpieczny wynajem mieszkania to współpraca obu stron, a gwarantem tego jest właśnie umowa. Bez niej współpraca ta będzie niezwykle ryzykowna.
- Ustal warunki płatności – musisz znać dokładną kwotę, którą co miesiąc przelewać będziesz na konto właściciela. Wypytaj też o każdy element, za który przyjdzie Ci zapłacić, by później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
- Poproś o rachunki – uzyskaj od wynajmującego spis rachunków z ostatnich miesięcy – zarówno tych uregulowanych, jak i nieuregulowanych. Dzięki temu nie zapłacisz rachunków poprzedniego najemcy.
- Ustal szczegóły napraw – podział obowiązków w kwestii napraw można ustalić niemal dowolnie. Odpowiednie zapisy warto zawrzeć w umowie – by później nie było nieporozumień.
- Sporządź protokół zdawczo-odbiorczy – wbrew pozorom, protokół taki działa na Twoją korzyść. Niektórzy właściciele mają bowiem w zwyczaju ściąganie z kaucji pieniędzy za zniszczenia, które były w mieszkaniu już w momencie, gdy się do niego wprowadzałeś.
- Ustal długość okresu wypowiedzenia – umowę może wypowiedzieć każda ze stron, jednakże na pewno chciałbyś uniknąć sytuacji, w której musiałbyś opuścić mieszkanie z dnia na dzień. Zadbaj więc o to, by okres wypowiedzenia był wystarczająco długi.
- Przeczytaj umowę – i niech przez myśl Ci nawet nie przejdzie, by tego nie robić! Sprawdź dokładnie, czy zawiera ona wszystkie niezbędne elementy i czy nie zawarto w niej zapisów, których być tam nie powinno i które działają na Twoją niekorzyść.
WYSZUKAJ
ARCHIWUM