Zadzwoń
|
Z gazu korzystaj bezpiecznie! luty 1, 2018

Korzystając z gazu, nie możesz pozwolić sobie na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Tym bardziej, że stosowanie się do nich nie wymaga dużego wysiłku.

Nie ma wątpliwości, że wszystkie urządzenia i instalacje w naszym domu powinny być jak najlepszej jakości, a co za tym idzie – niezawodne. Jeszcze większe znaczenie ma to w przypadku urządzeń i instalacji, które mają jakiekolwiek powiązanie z gazem. Dlaczego? Bowiem ich awaria może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia zarówno naszego, jak i sąsiadów.

W jaki sposób więc bezpiecznie korzystać z gazu?

Sprawdź atest – każde urządzenie gazowe, które kupujesz, musi mieć atest dopuszczający do zainstalowania. Zwykle informacja ta powinna być naklejona na obudowie.
Korzystaj z usług fachowca – podłączenie kuchenki czy podgrzewacza wody powierz specjaliście przeszkolonemu przez producenta urządzenia lub gazownikowi, który posiada odpowiednie uprawnienia.
Sprawny czujnik – ogrzewacze wody i kotły c.o. wyposażone muszą być w czujniki ciągu kominowego. To on informuje nas, gdy pojawia się problem – zapala się wtedy specjalna kontrolka żądająca usunięcia awarii. Warto ponadto zainstalować w mieszkaniu dodatkowy czujnik gazu, inaczej zwany detektorem. Wówczas, gdy tylko w powietrzu pojawi się gaz, czujnik ten uruchomi alarm świetlny lub dźwiękowy.
Kontrola raz do roku – cała instalacja oraz urządzenia gazowe muszą być kontrolowane i konserwowane regularnie. W przypadku domów wielorodzinnych, przegląd taki zleca administrator budynku. Wraz z instalacją, gazownik sprawdza również szczelność kuchenek. Koszt pokrywa oczywiście spółdzielnia lub wspólnota.
Drożna wentylacja – zgodnie z ustawą „Prawo budowlane”, drożność kanałów wentylacyjnych musi być sprawdzana chociaż raz w roku. Jeżeli nie działają one tak jak powinny, należy je udrożnić. Pamiętajmy, że zrobić to może jedynie kominarz.
Dostęp do świeżego powietrza – w mieszkaniu nie może brakować świeżego powietrza – tym bardziej w takim mieszkaniu, w którym znajdują się urządzenia gazowe. Wobec tego pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych! Najlepiej również jak najczęściej wietrzyć dom.
Nie dogrzewaj się – kuchenka nie jest grzejnikiem – i musisz o tym pamiętać! Próbując dogrzać mieszkanie kuchenką lub piekarnikiem gazowym możesz doprowadzić do zatrucia organizmu spalinami.
Szczelność sprawdź domowym sposobem – jeżeli masz nieodparte wrażenie, że w powietrzu unosi się gaz, na podejrzane miejsce nałóż pędzelkiem mydliny. Jeśli pojawią się bąble, oznacza to, że instalacja jest rozszczelniona. Wówczas natychmiast wezwij pogotowie gazowe!

Do góry