Zadzwoń
|
Z gazu korzystaj bezpiecznie! luty 1, 2018

Korzystając z gazu, nie możesz pozwolić sobie na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Tym bardziej, że stosowanie się do nich nie wymaga dużego wysiłku.

Nie ma wątpliwości, że wszystkie urządzenia i instalacje w naszym domu powinny być jak najlepszej jakości, a co za tym idzie – niezawodne. Jeszcze większe znaczenie ma to w przypadku urządzeń i instalacji, które mają jakiekolwiek powiązanie z gazem. Dlaczego? Bowiem ich awaria może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia zarówno naszego, jak i sąsiadów.

W jaki sposób więc bezpiecznie korzystać z gazu?

Sprawdź atest – każde urządzenie gazowe, które kupujesz, musi mieć atest dopuszczający do zainstalowania. Zwykle informacja ta powinna być naklejona na obudowie.
Korzystaj z usług fachowca – podłączenie kuchenki czy podgrzewacza wody powierz specjaliście przeszkolonemu przez producenta urządzenia lub gazownikowi, który posiada odpowiednie uprawnienia.
Sprawny czujnik – ogrzewacze wody i kotły c.o. wyposażone muszą być w czujniki ciągu kominowego. To on informuje nas, gdy pojawia się problem – zapala się wtedy specjalna kontrolka żądająca usunięcia awarii. Warto ponadto zainstalować w mieszkaniu dodatkowy czujnik gazu, inaczej zwany detektorem. Wówczas, gdy tylko w powietrzu pojawi się gaz, czujnik ten uruchomi alarm świetlny lub dźwiękowy.
Kontrola raz do roku – cała instalacja oraz urządzenia gazowe muszą być kontrolowane i konserwowane regularnie. W przypadku domów wielorodzinnych, przegląd taki zleca administrator budynku. Wraz z instalacją, gazownik sprawdza również szczelność kuchenek. Koszt pokrywa oczywiście spółdzielnia lub wspólnota.
Drożna wentylacja – zgodnie z ustawą „Prawo budowlane”, drożność kanałów wentylacyjnych musi być sprawdzana chociaż raz w roku. Jeżeli nie działają one tak jak powinny, należy je udrożnić. Pamiętajmy, że zrobić to może jedynie kominarz.
Dostęp do świeżego powietrza – w mieszkaniu nie może brakować świeżego powietrza – tym bardziej w takim mieszkaniu, w którym znajdują się urządzenia gazowe. Wobec tego pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych! Najlepiej również jak najczęściej wietrzyć dom.
Nie dogrzewaj się – kuchenka nie jest grzejnikiem – i musisz o tym pamiętać! Próbując dogrzać mieszkanie kuchenką lub piekarnikiem gazowym możesz doprowadzić do zatrucia organizmu spalinami.
Szczelność sprawdź domowym sposobem – jeżeli masz nieodparte wrażenie, że w powietrzu unosi się gaz, na podejrzane miejsce nałóż pędzelkiem mydliny. Jeśli pojawią się bąble, oznacza to, że instalacja jest rozszczelniona. Wówczas natychmiast wezwij pogotowie gazowe!

Do góry

Zapisz się do newslettera HUNTERS

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych przez firmę HUNTERS sp. z o.o. (mogę wypisać się w każdej chwili).