Zadzwoń
|
Z minuty na minutę polska gospodarka traci luty 11, 2021

Think thank Warsaw Enterprise Institute straty w gospodarce z powodu lockdownu szacuje na 30 miliardów 145 milionów 30 tysięcy 800 zł. Warto jednak wspomnieć, że z godziny na godzinę kwota ta jest coraz bardziej nieaktualna, bo licznik bije nieustannie, a straty rosną.

Podsumowane straty dotyczą okresu od marca 2020 r. – kiedy to polska gospodarka po raz pierwszy została „zamknięta”. Od tego czasu PKB (produkt krajowy brutto) spadł już o 1,32%. Gastronomia straciła już blisko 1,9 mld zł, hotelarstwo – 1,08 mld zł, a branża fitness – 700 milionów zł. Z kolei straty sektora kulturalno-rozrywkowego szacuje się już na 2 mld zł.

Warsaw Enterprise Institute zaznacza, że zimowy lockdown okazał się dla polskiej gospodarki mniej dotkliwy, niż ten z wiosny ubiegłego roku. Autorzy licznika sugerują, że będzie on działał aż do ponownego uruchomienia ostatniej zamrożonej branży i ostatecznej rezygnacji z polityki lockdownowej, tj. zamykania określonych sektorów gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Licznik lockdownowych strat dostępny jest TUTAJ.

 

Do góry