Zadzwoń
|
Zabezpieczenie maratonu to ogromne przedsięwzięcie! styczeń 26, 2017

Znana jest już data XI Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka”. 11 czerwca 2017 roku razem z biegaczami z całej Polski (i nie tylko) będziemy przeżywać te niesamowite sportowe emocje! Po raz kolejny mamy zaszczyt być partnerem tytularnym tego największego sportowego wydarzenia w regionie. Każda impreza masowa to duże przedsięwzięcie organizatorskie, medialne, ale i (przede wszystkim) wyzwanie w utrzymaniu najwyższych względów bezpieczeństwa. Na szczęście my mamy oko i na to!

Na jakich aspektach należy się skupić, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko uczestnikom biegu, ale także kibicom? Na samym początku pod uwagę trzeba wziąć potencjalne ataki terrorystyczne, bowiem w tych niespokojnych czasach niczego nie można być pewnym. Zjawisko to przestało być jedynie zagrożeniem fikcyjnym – stało się natomiast bardzo realnym. Organizując tak wielką imprezę należy zadbać o to, by wszystkie miejsca, w których może dojść do potencjalnego ataku, zostały dokładnie sprawdzone przez Policję oraz pracowników ochrony.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem są służby ratownicze. Niekiedy zdarza się, iż uczestnicy biegu nie wytrzymują fizycznie – wówczas do dzieła wkracza rzeczona pomoc. Nad zdrowiem biegaczy czuwają punkty kontrolne rozstawione co kilka kilometrów lub nasze auta na bieżąco przechwytujące osoby napotykające problemy.

Kwestią, która często należy do problematycznych, jest organizacja ruchu. W mniejszych miastach w większości trasy wytyczane są tak, by przebiegały poza jego terytorium. Gorzej sytuacja przedstawia się natomiast w dużych miastach takich jak Poznań czy Warszawa – wówczas nietrudno jest o paraliż ruchu drogowego – szczególnie w przypadkach, gdy bieg organizowany jest na niezbyt przemyślanych terenach.

Kibice powinni mieć wytyczone strefy zarówno przy linii startu/mety, jak i na trasie – wówczas nie dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji. Należy pamiętać, że meta jest jednocześnie strefą kibica, wobec czego nie mogą się do niej dostać osoby niepowołane – a z doświadczenia wiemy, że takowe się zdarzają.

Następnym elementem, o którym nie można zapomnieć są prowadzący – niezastępieni szczególnie wtedy, gdy na trasie są pętle (tak jak w Grodzisku). Nikt nie może się dziwić, że liderom zależy na osiąganym czasie, przez co nie zawracają sobie głowy tym, co dzieje się za ich plecami. Podobnie zresztą sytuacja ma się w przypadku pozostałych biegaczy. Dlatego też nieocenionym aspektem takich biegów są prowadzący – najczęściej na rowerach przecierający szlak.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym punktem są informacje. Zapewnie nie raz ktoś z Was brał udział w wydarzeniu, podczas którego nie do końca jasne było kto, co, gdzie, kiedy i jak – wiecie więc również, jak problematyczna ta sytuacja potrafi być. Podczas organizowania półmaratonu staramy się przekazać Wam jak najwięcej szczegółów – bo nie od dziś wiadomo, że w takich wypadkach im więcej informacji, tym lepiej.

Do XI Hunters Grodziskiego Półmaratonu „Słowaka” zostało 229 dni. Zapisy ruszają już 1 marca 2017 roku. Zachęcamy do brania udziału!”

Do góry