Zadzwoń
|
Zamienniki plastiku niebezpieczne dla zdrowia i środowiska? lipiec 2, 2021

Już od 3 lipca br. w całej Europie obowiązywać będzie zakaz używania jednorazowych wyrobów z plastiku. Problem jednak w tym, że alternatywne rozwiązania takie jak bambus czy trzcina cukrowa, również niekiedy zawierają niebezpieczne dla zdrowia substancje – o czym informują ekolodzy z Niemiec.

 

Dyrektywa, którą w 2019 r. przyjęła Unia Europejska ma na celu ochronę środowiska przez nieustannym zalewem plastiku. Wszystko dlatego, że aż 85% odpadów zalegających w oceanach, to tworzywa sztuczne.

 

Zamienniki plastiku z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze. Takim oto sposobem można trafić np. na zastawę stołową wykonaną z bagassy, czyli produktu ubocznego powstającego w procesie ekstrakcji trzciny cukrowej. W Internecie promowana jest jako eko-rozwiązanie, tak samo zresztą jak m.in. bambus, drewno czy liście palmowe. Wszystkie te surowce brzmią przyjaźnie dla środowiska, jednakże jak się okazuje, pozory potrafią mylić.

 

Przykładowo, by torba papierowa była bardziej zrównoważona niż plastikowa, należy jej użyć co najmniej osiem razy. Do tego z kolei dochodzi znacznie większe zanieczyszczenie powietrza i wody tlenkami azotu, dwutlenkiem siarki i innymi chemikaliami, którymi muszą być poddawane obróbce włókna celulozowe. Produkcja papieru oznacza także ścinanie drzew. “Jednorazowa zastawa stołowa czy słomki do picia z papieru nie są alternatywą przyjazną dla środowiska” – grzmi “Berliner Zeitung”, niemiecki dziennik.

 

Podobnie sytuacja ma się w przypadku trzciny cukrowej, która uprawiana jest z użyciem dużej ilości pestycydów w monokulturach. Na pozór brzmi ekologicznie, ale w rzeczywistości taka nie jest.

 

Z kolei w teście przeprowadzonym w roku 2019, bambusowe kubki wypadły… fatalnie. Dlaczego? Bowiem zawierają plastikową żywicę melaminową, która składa się z melaminy i formaldehydu. Gdy nalewano do nich gorący napój, w co drugim testowanym kubku te dwa zanieczyszczenia były również przenoszone do napoju.

 

Warto również wspomnieć, że w przeciwieństwie do plastiku, brudne lub tłuste opakowania wykonane z papieru, bambusu czy trzciny cukrowej, nie nadają się już do recyklingu. Ekolodzy twierdzą, że jednorazowe alternatywy plastiku są żadną alternatywą.

 

Źródło: PAP

Do góry