Zadzwoń
|
Znaczenie smartfonów rośnie. Co z bezpieczeństwem?   listopad 29, 2018

W ciągu ostatnich 5 lat liczba danych wytwarzanych przez telefony wzrosła 18-krotnie. 72 procent zagrożeń wykrytych w ubiegłym roku dotyczyło właśnie aparatów mobilnych – smartfonów i tabletów. By nie narazić się na niebezpieczeństwo, należy przestrzegać dobrych praktyk związanych z korzystaniem z tych urządzeń. 

 

Na zlecenie firmy Samsung przeprowadzono badanie „Blurred World”. 87 procent polskich ankietowanych przyznało, że korzysta ze służbowych smartfonów w celach prywatnych, z czego niespełna 30 procent z nich przez co najmniej 1,5 godziny tygodniowo. Jednocześnie 25 procent firm pozwala pracownikom na przetwarzanie danych firmowych, co zdecydowanie może sprzyjać atakom cyberprzestępców.

 

Statystyki mówią same za siebie: w 2017 roku firma McAfee (zajmująca się cyberbezpieczeństwem) zidentyfikowała aż 20 milionów zagrożeń dla urządzeń mobilnych. W tym roku straty spowodowane tego typu atakami mogą dobić nawet do 600 miliardów dolarów na całym świecie!

 

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko utraty lub przejęcia danych? Przede wszystkim kupować takowe urządzenia wyłącznie z zaufanych źródeł, w oficjalnej dystrybucji wspieranej przez lokalny oddział producenta, a ponadto dbać o częste aktualizacje oprogramowania. Eksperci przestrzegają również przed bezmyślnym instalowaniem aplikacji spoza oficjalnych sklepów. Niebezpieczne jest również łączenie się z publicznymi, nieznanymi sieciami, które mogą być monitorowane przez cyberprzestępców i używane do wykradania rozmaitych danych.

 

Użytkownicy takich urządzeń powinni też pamiętać o stosowaniu silnych haseł, składających się z kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Zaleca się również korzystać z systemów biometrycznych – np. czytników linii papilarnych czy systemów rozpoznawania twarzy.

 

Źródło: wnp.pl

Do góry