Bezpiecznego Sylwestra

12.30.2022r.

Zdjęcie: Bezpiecznego Sylwestra

Jak co roku Sylwester to okres zabaw, imprez, balów oraz fajerwerków. Jest to czas świętowania, ale trzeba pamiętać, że może być również niebezpieczny i prowadzić do poważnych wypadków.

Jak co roku pojawiają się historie o tym, jak ludzie próbują odpalać fajerwerki i kończą albo z obrażeniami ciała, urazami skóry czy nieumyślnym wznieceniem pożarów.

Jednakże nie tylko ludzie są zagrożeni o tej porze roku - zwierzęta również. Często są one zaskoczone hałasem i zamieszaniem związanym z pokazami fajerwerków i uciekają z domu, gdzie mogą zgubić się lub zostać zranione przez inne zwierzęta. Stres związany z głośnymi wybuchami może spowodować, że zwierzęta mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.

Jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa podczas tych uroczystości: jazda po pijanemu to coroczny problem, pomimo surowych kar. Nieodpowiedzialne wsiadanie za kierownicę często kończy się tragicznie, gdyż górę biorą takie zachowania jak brawura, spowolnione reakcje, zmęczenie oraz niedocenianie warunków drogowych.

Mając zatem świadomość zagrożeń, które mogą pojawić się w noc sylwestrową, warto postępować według prostych zasad:

  • jeżeli masz w domu zwierzęta, poproś weterynarza o środki uspokajające, dzięki którym zmniejszy się poziom stresu związany z hałasem
  • używając fajerwerków, postępuj zgodnie z załączoną instrukcją i pod żadnym pozorem nie odpalaj ich w pomieszczeniu
  • postaraj się również zachować odpowiedni odstęp tak, by nie zostać uderzonym przez lecące z dużą szybkością elementy
  • pamiętaj, że korzystanie z fajerwerków jest dopuszczalne TYLKO w noc sylwestrową; korzystanie z nich w pozostałe dni, może być możliwe wyłącznie po otrzymaniu stosownego pozwolenia.
  • coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych fajerwerków, właśnie ze względu na zwierzaki, więc zamiast petard, możesz wyposażyć się np. w sztuczne ognie
  • w razie pojawienia się pożaru, jeżeli nie zagraża życiu, należy jak najszybciej podjąć działania gaśnicze (pamiętaj, by wyłączyć dopływ gazu, jeśli jest oraz by wyłączyć dopływ energii elektrycznej); jeśli jednak pożar jest zbyt duży, jak najszybciej opuść dom lub mieszkanie i zadzwoń po straż pożarną (112 lub 998)
  • jeżeli pojawił się uraz ciała, który nie uniemożliwia poruszania się, lepiej będzie, jeśli samodzielnie udasz się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy); karetki bowiem w tę noc mają intensywny okres; sprawdź zawczasu gdzie znajduje się najbliższy oddział.

Świętujmy bezpiecznie.

Warto również przeczytać

Efekty trójstronnej współpracy

09.26.2022r.

20 lat relacji biznesowych może świadczyć nie tylko o zaufaniu, ale również o wysokiej jakości rozwiązaniach oraz profesjonalnym podejściu do potrzeb.

Więcej

Wspieramy potrzebujących

12.25.2023r.

Więcej

Najważniejsze funkcje nowoczesnych kamer monitoringu

09.30.2024r.

Więcej