Uważaj na jodek potasu, płyn Lugola i leki na promieniowanie dostępne w internetowych sklepach

10.05.2022r.

Zdjęcie: Uważaj na jodek potasu, płyn Lugola i leki na promieniowanie dostępne w internetowych sklepach

Po opublikowaniu informacji o prewencyjnej akcji dystrybucji tabletek jodku potasu pojawiło się w sieci bardzo wiele ofert podobnych specyfików. Jednakże lekarze oraz farmaceuci przestrzegają, by specyfików tych nie przyjmować na własną rękę.

Akcja jest prowadzona w ramach działań prewencyjnych i jak zaznacza MSWiA procedura ta jest przewidziana w przepisach prawa i można ją zastosować jeżeli zaistnieje potencjalne zagrożenie radiacyjne.

Przyjmowanie jodku potasu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może skutkować m. in. poważnymi zaburzeniami kardiologicznymi. Należy zatem zachować zdrowy rozsądek i nie dać się "nakręcić" na panicznie znikające z półek "leki na promieniowanie".

Specyfiki oferowane przez Internet to często odczynniki chemiczne, których używa się do doświadczeń szkolnych. Nie powinny być przyjmowane, gdyż są to nieoczyszczone mieszanki.

Więcej o profilaktyce jodowej przeczytać można tutaj: https://www.gov.pl/attachment/91cf9f23-40f0-4cfa-b0c0-142083cffbfa

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/komunikat-mswia-na-temat-dystrybucji-jodku-potasu

Warto również przeczytać

Uważaj na jodek potasu, płyn Lugola i leki na promieniowanie dostępne w internetowych sklepach

10.05.2022r.

Więcej

Poradnik na czas kryzysu i wojny

06.15.2022r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało zwięzły i konkretny poradnik dotyczący tego jak się zachować, gdy pojawi się kryzys lub wojna.

Więcej

O hipotermii słów kilka

11.25.2022r.

Więcej