O hipotermii słów kilka

11.25.2022r.

Zdjęcie: O hipotermii słów kilka

Ciało ludzkie składa się głównie z wody i krwi, które mają bardzo dużą pojemność cieplną - co oznacza, że tracą lub zyskują ciepło po długim czasie. Ilość energii potrzebna do podniesienia 1 grama wody o 1 stopień Celsjusza wynosi około 80 kalorii (lub 240 kilodżuli). Ilość energii potrzebna do podniesienia 1 grama tłuszczu o 1 stopień Celsjusza to tylko 7 kalorii (lub 25 kilodżuli).

Jeśli więc nosisz mokre ubrania podczas spaceru w niskich temperaturach, woda w twoich ubraniach pochłonie trochę ciepła z twojego ciała, zanim wyparuje w postaci pary i jeszcze bardziej ochłodzi twoją skórę - utrudniając twojemu organizmowi utrzymanie temperatury.

Hipotermia występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura ciała spadnie poniżej 32,2 stopni Celsjusza, możesz zacząć odczuwać chłód i zacząć drżeć. Jeśli temperatura ciała nadal będzie spadać, możesz stracić przytomność, twoje tętno i oddech zwolnią, a skóra stanie się blada lub niebieskawa. Twoje naczynia krwionośne zwężą się, co spowalnia przepływ krwi i może utrudnić jej prawidłowe krążenie w organizmie.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do hipotermii, w tym zimna woda, wilgoć i wiatr. Ale jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć hipotermii, jest pozostanie suchym.

Hipotermia występuje, gdy twoje ciało traci ciepło szybciej niż może je wytworzyć. Może się to zdarzyć, gdy jesteś narażony na działanie niskich temperatur, takich jak przebywanie na zewnątrz w zimie lub pływanie w zimnej rzece lub jeziorze.

Najczęstsze objawy hipotermii obejmują:

  • Drżenie i drętwienie rąk, ramion, stóp i nóg
  • Niewyraźna mowa
  • Dezorientacja lub nieracjonalne zachowanie
  • Utrata koordynacji (ataksja) i osłabienie mięśni
  • Senność, wyczerpanie lub brak energii
  • Powolne, płytkie oddychanie (hipowentylacja)
  • Letarg lub brak reakcji

Oto kilka wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo w sezonie zimowym:

  • Utrzymuj swoje ciało w cieple. Ubieraj kilka warstw odzieży i upewnij się, że zakrywają one większość części ciała. Noś czapkę, szalik i rękawiczki, aby chronić się przed zimnym wiatrem
  • Zawsze miej przy sobie zestaw awaryjny z potrzebnymi artykułami, takimi jak koce, jedzenie i woda, na wypadek, gdyby coś się stało podczas jazdy w złych warunkach pogodowych
  • jeśli wybierasz się w podróż (nawet krótką), warto, abyś miał ze sobą ciepły napój, tabliczkę czekolady i latarkę. W sytuacji awaryjnej te przedmioty mogą ułatwić przetrwanie.

Warto również przeczytać

Bezpiecznych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

12.23.2022r.

Więcej

O hipotermii słów kilka

11.25.2022r.

Więcej

Uważaj na jodek potasu, płyn Lugola i leki na promieniowanie dostępne w internetowych sklepach

10.05.2022r.

Więcej