Trudne warunki drogowe

11.21.2022r.

Zdjęcie: Trudne warunki drogowe

Jesienią i zimą warunki drogowe są trudniejsze niż zwykle. Zmagać się musimy ze słabą widocznością przez mgły i krótszy dzień, liśćmi, które zalegają na drodze, śniegiem, który po obfitych opadach potrafi zalegać nie tylko na lokalnych trasach a przede wszystkim na gołoledź.

Gołoledź tworzy się, gdy krople wody zamarzają na powierzchni drogi. Dzieje się tak, ponieważ w powietrzu nie ma wystarczająco dużo ciepła, aby je ponownie roztopić.

Jazda w takich warunkach bywa niebezpieczna, ponieważ w odróżnieniu od śniegu, gołoledź trudno rozpoznać. Jeśli jedziesz z dużą prędkością, wystarczy, że opony tylko na chwilę najadą na gołoledź (np. na górnym odcinku mostu), a Twój samochód może zjechać z drogi lub uderzyć w inne pojazdy, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub nawet śmierci zarówno pasażerów, jak i innych kierowców uczestniczących w wypadku.

Złych warunków drogowych nie da się uniknąć, warto jednak wdrożyć bezpieczne praktyki bezpiecznej jazdy, które znajdziesz poniżej:

  • Jeśli jedziesz samochodem i widzisz gołoledź na drodze przed sobą, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność na powierzchni drogi. Gołoledź może utrudniać zatrzymanie się w nagłych wypadkach, więc nie hamuj, dopóki nie upewnisz się, że nie ma zagrożenia.
  • Jeśli jedziesz samochodem dostawczym lub ciężarowym, zachowaj szczególną ostrożność podczas hamowania ze względu na dodatkowy ciężar z tyłu pojazdu. W razie potrzeby użyj świateł awaryjnych, aby ostrzec innych kierowców o swoich zamiarach przed ostrym hamowaniem.
  • Gdy jezdnia jest niebezpiecznie śliska, warto zachować większy niż zwykle odstęp od poprzedzającego pojazdu ze względu na wydłużoną drogę hamowania
  • W przypadku nadsterowności nie wolno hamować, natomiast w przypadku podsterowności należy zmniejszyć skręt kół.
  • Staraj się unikać gwałtownych manewrów. Wtedy łatwo o utratę przyczepności
  • Jeśli czujesz, że powierzchnia może być śliska, nie puszczaj kierownicy i nie naciskaj gwałtownie na pedał gazu.

Warto również przeczytać

XVI Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka”

07.02.2024r.

Więcej

Uważaj na jodek potasu, płyn Lugola i leki na promieniowanie dostępne w internetowych sklepach

10.05.2022r.

Więcej

Bezpiecznych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

12.23.2022r.

Więcej