Trudne warunki drogowe

11.21.2022r.

Zdjęcie: Trudne warunki drogowe

Jesienią i zimą warunki drogowe są trudniejsze niż zwykle. Zmagać się musimy ze słabą widocznością przez mgły i krótszy dzień, liśćmi, które zalegają na drodze, śniegiem, który po obfitych opadach potrafi zalegać nie tylko na lokalnych trasach a przede wszystkim na gołoledź.

Gołoledź tworzy się, gdy krople wody zamarzają na powierzchni drogi. Dzieje się tak, ponieważ w powietrzu nie ma wystarczająco dużo ciepła, aby je ponownie roztopić.

Jazda w takich warunkach bywa niebezpieczna, ponieważ w odróżnieniu od śniegu, gołoledź trudno rozpoznać. Jeśli jedziesz z dużą prędkością, wystarczy, że opony tylko na chwilę najadą na gołoledź (np. na górnym odcinku mostu), a Twój samochód może zjechać z drogi lub uderzyć w inne pojazdy, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub nawet śmierci zarówno pasażerów, jak i innych kierowców uczestniczących w wypadku.

Złych warunków drogowych nie da się uniknąć, warto jednak wdrożyć bezpieczne praktyki bezpiecznej jazdy, które znajdziesz poniżej:

  • Jeśli jedziesz samochodem i widzisz gołoledź na drodze przed sobą, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność na powierzchni drogi. Gołoledź może utrudniać zatrzymanie się w nagłych wypadkach, więc nie hamuj, dopóki nie upewnisz się, że nie ma zagrożenia.
  • Jeśli jedziesz samochodem dostawczym lub ciężarowym, zachowaj szczególną ostrożność podczas hamowania ze względu na dodatkowy ciężar z tyłu pojazdu. W razie potrzeby użyj świateł awaryjnych, aby ostrzec innych kierowców o swoich zamiarach przed ostrym hamowaniem.
  • Gdy jezdnia jest niebezpiecznie śliska, warto zachować większy niż zwykle odstęp od poprzedzającego pojazdu ze względu na wydłużoną drogę hamowania
  • W przypadku nadsterowności nie wolno hamować, natomiast w przypadku podsterowności należy zmniejszyć skręt kół.
  • Staraj się unikać gwałtownych manewrów. Wtedy łatwo o utratę przyczepności
  • Jeśli czujesz, że powierzchnia może być śliska, nie puszczaj kierownicy i nie naciskaj gwałtownie na pedał gazu.

Poprzedni post

Mapa zagrożeń

Warto również przeczytać

Jak zabezpieczyć teren przedszkola za pomocą kamer?

10.07.2024r.

Więcej

Jak działa monitoring sieciowy?

09.26.2024r.

Dowiedz się, jak działa monitoring sieciowy, jaka jest rola rejestratora i kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie. Kliknij i sprawdź w naszym artykule!

Więcej

O hipotermii słów kilka

11.25.2022r.

Więcej